ZDMiKP informuje, że jeszcze w bieżącym roku kafelki ażurowe i ekokostka będą dominującym materiałem wykorzystywanym do utwardzania wielu ulic. Są to typy nawierzchni, które mają zdolność do przepuszczania wody, dzięki czemu są lepiej przystosowane do radzenia sobie ze skutkami zmian klimatycznych.
Technologia polegająca na użyciu płyt ażurowych stosowana jest głównie na obszarach o wysokiej przepuszczalności gruntu, gdzie nie występuje ryzyko częstych przejazdów ciężarówek. Realizowane inwestycje opierają się na standardach, które zostały opracowane podczas wcześniejszych projektów. Stabilizacja płyt zawsze dokonywana jest za pomocą betonowych oporników, a część drogi utwardzanej dla pieszych pokrywana jest betonowymi kafelkami.
Pewna liczba ulic jest także utwardzana za pomocą ekokostki. Przepuszczalne nawierzchnie wykonane z ekokratów stosowane są również na parkingach. Obecnie prace trwają na ulicach Wieśniaczej (Miedzyń), Gołębiej (Górzyskowo) i Kolibrowej (Osowa Góra).
W niedawnym okresie ukończono prace na ulicach Wodnej, Sępiej i Indyczej. W sumie na ten rok planuje się utwardzenie ponad 3 kilometrów dróg osiedlowych za pomocą ażurów. Do końca roku liczba ulic w Bydgoszczy, które zostały utwardzone za pomocą płyt ażurowych lub ekokostki, zbliży się do setki.
Projekt miejskiego utwardzania dróg gruntowych jest finansowany ze środków budżetu miasta oraz z funduszy zewnętrznych. Często korzysta także z funduszy z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.