Bydgoszcz w drodze do zrównoważonego rozwoju – 7 milionów złotych dotacji na PSZOKi

Pod auspicjami programu FEnIKS planowane jest powstanie 4 nowych punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), w tym 3 mobilne oraz kilkadziesiąt stacji elektroodpadów na bydgoskich osiedlach. Całość projektu została objęta finansową wsparciem miasta, które na inicjatywę „Rozbudowa sieci miejskich PSZOK na terenie Bydgoszczy” przeznaczyło aż prawie 7 milionów złotych.

Zakres projektu obejmuje nie tylko proces projektowania i budowy stacjonarnego PSZOK przy ulicy Kieleckiej, ale również uruchomienie trzech mobilnych punktów zbiórki oraz instalację kilkunastu punktów elektroodpadów. Te mobilne jednostki będą poruszały się po terenie miasta, dostosowując swoją lokalizację do potrzeb mieszkańców, podczas gdy miejskie stacje elektroodpadów zostaną zainstalowane na każdym osiedlu.

Mobilny PSZOK to kontener specjalnie zaprojektowany do selektywnej zbiórki różnych rodzajów problemowych odpadów, takich jak żarówki, akumulatory, baterie, sprzęt elektroniczny czy puszki po farbach. Te przemieszczające się stacje będą działały zgodnie z ustalonym harmonogramem, a także pojawiać się podczas różnych imprez miejskich na poszczególnych osiedlach. Dodatkowym atutem tych punktów będzie prowadzenie działań edukacyjnych w miejscu postoju.

Cała inwestycja pn. „Rozbudowa sieci miejskich PSZOK na terenie Bydgoszczy” otrzymała dofinansowanie z programu FEnIKS w kwocie 6.917.536,83 zł, przy całkowitej wartości projektu wynoszącej 9 887 628,27 zł. Przetarg na realizację projektu w formule zaprojektuj-wybuduj planuje się rozpisać jeszcze w tym roku, natomiast szacowany czas zakończenia projektu to połowa 2026 roku.