Wykopaliska z XVI wieku w okolicach Kościoła Garnizonowego w Bydgoszczy odsłaniają tajemnice przeszłości

W toku prowadzonych pod Kościołem Garnizonowym w Bydgoszczy badań archeologicznych, odkryto prawdopodobnie siedemdziesiąt grobów pochodzących z XVI wieku. Do chwili obecnej udało się już odkryć blisko sześćdziesiąt miejsc pochówków.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez archeologa Andrzeja Retkowskiego, który nadzoruje prace na terenie kościoła przy ul. Bernardyńskiej, osoby spoczywające w tych grobach były prawdopodobnie młode – miały około 20 lat. Ekipę archeologów mieliśmy przyjemność obserwować podczas ich prac w piątkowe (30 sierpnia) przedpołudnie, kiedy to natrafili na cmentarz zakonu bernardynów datowany na XVI wiek.

Miejsca pochówku znajdowały się na głębokości około 1 – 1,5 metra pod powierzchnią ziemi. W trakcie wykopalisk odkryto nie tylko szczątki ludzkie. Jak wylicza pan Andrzej, ujawniono także ceramikę związane z osadnictwem oraz monety pochodzące z późnego średniowiecza i nowożytności. W jednym z grobów natrafiono na brązowy krzyżyk. Retkowski dodaje, że znalezione osoby były pochowane w całunach, czyli prześcieradłach. Niektóre odkryte szczątki należały do dzieci.

Prace archeologiczne na tym terenie mają być prowadzone jeszcze co najmniej przez tydzień. Wszystkie odnalezione szczątki zostaną poddane ekspertyzie antropologicznej, a następnie zostaną przeniesione na jeden z bydgoskich cmentarzy – informuje Retkowski.