Mariusz M. Dygaszewicz był jednym z najbardziej aktywnych postaci na bydgoskiej scenie fotograficznej w latach 1975-1985, reprezentując młode pokolenie twórców. Był nie tylko aktywnym członkiem Bydgoskiego Towarzystwa Fotograficznego, ale także współzałożycielem i członkiem grupy fotograficznej o nazwie ZNAK, razem z Witoldem Jurkiewiczem i Romanem Timofiejukiem.
Dygaszewicz nie ograniczał się tylko do bycia członkiem istniejących organizacji. Założył Studenckie Centrum Kultury Fotograficznej (SCKF) oraz Studencką Agencję Fotograficzną (SAF), które funkcjonowały przy studenckim klubie „Beanus 70” w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy, obecnie znanej jako UKW. Jako autor licznych wystaw indywidualnych, Dygaszewicz brał udział w wielu konkursach, zdobywając nagrody i uznanie. Organizowanie warsztatów fotograficznych i plenerów, takich jak Komierowo, Kobylniki, Mała Komorza, było ważnym elementem jego działalności.
Dygaszewicz współpracował z Kwartalnikiem Akademickim i dwumiesięcznikiem Nasz Dom Europejski. Po ponad ćwierć wieku nieobecności wrócił na bydgoską scenę fotograficzną we wrześniu 2006 roku, prezentując swoje prace z ostatnich 25 lat na wystawie Fotografia w Kawiarni Artystycznej „Węgliszek”. W marcu 2012 roku w „Cafe Pianola” odbyła się następna wystawa – Fotografia – 2, która była przeglądem jego prac z lat 2007-2011.
Jego najnowsza wystawa, ENKLAWA, to zbiór 41 fotografii wykonanych w sztokholmskim metrze – Tunnelbana, w latach 2014-2024. Ciekawym jest fakt, że Dygaszewicz nie korzysta z obróbki cyfrowej swoich zdjęć – komputer służy mu tylko do archiwizacji materiału. Obecnie trwają prace nad dwiema kolejnymi ekspozycjami, które noszą robocze tytuły: Nad brzegiem morza oraz Taki pejzaż. Wystawa ENKLAWA została przygotowana we współpracy z Agencją Zegart.