Archeolodzy odkrywają niezwykłe szczątki ciężarnej kobiety w Pniu pod Bydgoszczą

Choć proces wykopalisk archeologicznych na terenie Pnia niedaleko Bydgoszczy zakończył się, prace badawcze nad znaleziskami trwają nadal. Dzięki nim naukowcy mają szansę zgłębić tajemnice życia mieszkańców tego regionu w XVII wieku. Swój entuzjazm budzi w nich najnowsze odkrycie – niecodzienny grób ciężarnej kobiety, w którym odkryto również szczątki nienarodzonego dziecka.

Niezwykłe znalezisko wyszło na światło dzienne dzięki staraniom zespołu badawczego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod przewodnictwem dr. hab. Dariusza Polińskiego z Katedry Średniowiecza i Czasów Nowożytnych. Odkrycie miało miejsce na cmentarzu w Pniu podczas badań prowadzonych rok temu. Zaskoczyło ono naukowców odnalezieniem szczątków młodej kobiety, które były dodatkowo zabezpieczone przed ewentualnym powrotem do życia – na szyi dziewczyny znajdował się sierp, a jej stopa była przypięta kłódką.

Niedawno ten sam zespół badawczy poruszył opinię publiczną informacją o odkryciu grobu dziecka, które zostało pochowane twarzą do ziemi. Okazało się, że oba przypadki mają wiele wspólnego.

Badaczom z UMK udało się zidentyfikować ten niezwykły sposób pochówku jako tzw. „antywampiryczny”. W grób złożono ciało młodej dziewczyny, co zaowocowało jej medialnym określeniem jako „wampirka z Pnia”.