Planowana rewitalizacja Parku Centralnego w Bydgoszczy

Obecnie rozpatrywane są oferty na ożywienie Parku Centralnego, zlokalizowanego obok popularnej Hali Łuczniczka. Jednym z kluczowych elementów planowanej rewitalizacji jest stworzenie miejskiego kąpieliska, które ma stać się atrakcją letnią.

Park Centralny, będący dawniej zielonym zakątkiem otoczonym przez rzekę Brdę i ulicę Toruńską w dzielnicy Babia Wieś, został zaprojektowany w latach 70-tych ubiegłego wieku. Jego granice wyznaczają Most Pomorski od strony wschodniej i apartamentowiec River Towers od zachodniej. W parku znajduje się między innymi kompleks Immobile Łuczniczka, Sisu Arena, Torbyd oraz korty tenisowe.

Władze miasta Bydgoszcz planują zagospodarować obszerną łąkę położoną na terenie Parku Centralnego. W ich wizji miejsce to ma zostać przemienione w zbiornik przepływowy, który stanowić będzie miejskie kąpielisko – odpowiedź na życzenia mieszkańców wyrażone podczas konsultacji społecznych.

5 lipca ruszył przetarg na realizację projektu i jego budowę. Oferty będą przyjmowane do 20 sierpnia, a przewidywany budżet inwestycji wynosi 10 milionów złotych. Po zawarciu umowy, wykonawca będzie miał rok na opracowanie dokumentacji projektowej. Prace nad zbiornikiem mają zakończyć się po 20 miesiącach od podpisania umowy, a całość prac po upływie 30 miesięcy.

Planowane jest stworzenie w Parku Centralnym zbiornika przepływowego o obszarze około 4150 m2, wyposażonego w ujęcie i wylot wody oraz kanał doprowadzający i odprowadzający wodę z Brdy. Wokół zbiornika powstaną plaża i strefa rekreacyjna z trawiastymi enklawami (łącznie około 4320 m2), gdzie znajdą się ławki, pomosty i budynki ze wszystkimi niezbędnymi funkcjami socjalno-gospodarczymi. Maksymalna głębokość wody w kąpielisku wyniesie 2,5 metra, a jego powierzchnia – około 3015 m2. Dzięki temu jednocześnie będzie mogło z niego korzystać 430 osób. Ze względu na długość linii brzegowej kąpieliska, wynoszącą 150 metrów, do obsługi obiektu wymagane będzie zaangażowanie 3-4 ratowników.