W ramach inicjatywy rządowej zatytułowanej „Rodzina 800 plus”, rodzicom oraz opiekunom przyznawane jest wsparcie finansowe wynoszące 800 zł na każde dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 roku życia. W obecnym roku, suma wypłaconych świadczeń w ramach programu do rodzin niemal osiągnęła wartość 50 miliardów złotych. W kontekście województwa kujawsko-pomorskiego, wartość ta przekroczyła liczbę 2,5 miliarda złotych.
Od pierwszego dnia lutego 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozpoczął proces przyjmowania wniosków dotyczących ustalenia uprawnień do świadczenia wychowawczego. Okres świadczeniowy, o którym mowa, trwa od 1 czerwca 2024 roku do 31 maja 2025 roku. Gdy wniosek zostaje złożony pomiędzy pierwszym lutego a trzydziestym czerwca, ZUS zapewnia prawo do świadczenia począwszy od startu okresu świadczeniowego, czyli od pierwszego czerwca aż do 31 maja następnego roku – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.
Wyjątkiem są tutaj rodzice, którzy właśnie powitali na świecie swoje dzieci. Mają oni do dyspozycji trzy miesiące na złożenie stosownego wniosku. Jeśli uda im się to zrobić w ciągu tego okresu, począwszy od dnia narodzin ich pociechy, otrzymają oni świadczenie z wyrównaniem. Reguła dotycząca trzymiesięcznego okresu odnosi się również do sytuacji objęcia opieką nowego dziecka, jego przysposobienia lub umieszczenia go w domu pomocy społecznej bądź pod opieką zastępczą.