Epidemia a rynek pracy

Jak epidemia koronawirusa wpłynęła na rynek pracy w województwie kujawsko-pomorskim?

W tym roku wzrosło średnie miesięczne wynagrodzenie brutto (wyniosło 4822 złote). Jeśli chodzi o skalę zatrudnień, to w wyniku pandemii jej wykresy drastycznie spadły.

Sytuacja w województwie

W kwestii rozwoju zatrudnienia województwo znalazło się na 13. miejscu w kraju. Eksperci potwierdzają, że spadek zatrudnienia może wynikać z czynników związanych z panującą epidemią koronawirusa.

W powiecie bydgoskim liczba bezrobotnych wzrosła o ponad 1300 osób zaledwie w jednym miesiącu (lipcu). Tym sposobem stopa bezrobocia zwiększyła się w Bydgoszczy z 2,9% do 3,2% w samym sierpniu. Specjaliści przekonują, że ten trend ma miejsce w całej Polsce, a nawet na całym świecie. Zapewniają również, że sytuacja mogłaby wyglądać dużo gorzej, gdyby nie uruchomienie Tarczy Antykryzysowej.

Prognozy na przyszłość

W przypadku ponownego „lockdownu” pracę mogą stracić kolejne setki, a nawet tysiące Polaków. Sytuacja raczej nie ustatkuje się w najbliższych miesiącach, dopóki nie znajdziemy rzeczywistego rozwiązania dla problemu epidemii koronawirusa nie tylko w Polsce, ale również na świecie.