Historia Łaźni Miejskiej w Bydgoszczy

Dzisiaj na terenie dawnej Łaźni Miejskiej w Bydgoszczy znajduje się centrum medyczne. Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie były początki Łaźni Miejskiej w mieście i po co w ogóle powstała? Zapraszamy do czytania!

Publiczny zakład kąpielowy dla biednych

Dzisiaj jesteśmy bardzo przyzwyczajeni do wygody, jaką zapewnia sprawna kanalizacja. Bieżąca woda i możliwość prysznica lub kąpieli o każdej porze dnia i nocy — czy potrafimy jeszcze docenić ten komfort? Mieszkańcy Bydgoszczy na początku XX wieku nie mieli takich przywilejów. Brak dostępu do bieżącej wody był na tyle uciążliwy, że stan higieny mieszkańców miasta pozostawiał wiele do życzenia. W ten sposób powstała nowa miejska inicjatywa, a była nią budowa publicznej łaźni, która za niewielką opłatą umożliwiałaby ludziom zadbanie o własną higienę osobistą.

Łaźnia Miejska w Bydgoszczy zaczęła funkcjonować pod koniec 1928 roku. Budynek był naprawdę imponujący i jak na tamte czasy nowoczesny. Zakład kąpielowy znajdował się w najbiedniejszej dzielnicy, by w ten sposób zachęcić jej mieszkańców do zajrzenia w nowoczesne progi bydgoskiej łaźni.

Łaźnia Miejska w Bydgoszczy działała aż do 1981 roku!

Jeśli chodzi o Polskę, każdy budynek, który przetrwał wojnę budzi zaskoczenie i podziw. Z historii dobrze wiemy, że podczas II Wojny Światowej nie oszczędzano żadnego polskiego miasta. Tymczasem Łaźnia Miejska w Bydgoszczy działała sobie także podczas wojny. W latach 50. została nawet odrestaurowana, jednak jej popularność zaczęła spadać. Przyczyny są oczywiste — ludzie zaczęli mieć dostęp do bieżącej wody we własnych domach. Kiedy nastały lata 70. popularna dawniej łaźnia całkowicie przestała funkcjonować. W 1981 oficjalnie zamknięto obiekt, który następnie zaadaptowano do innych celów.

Ciekawi nas, jak wyglądały takie kąpiele w Łaźni Miejskiej. Czy była to okazja do towarzyskich spotkań i pogaduszek? Tego już się nie dowiemy. Jedno jest pewne — kanalizacja to istotny czynnik, jeśli chodzi o komfort życia.