ogrodki-zimowe

Ogródki zimowe na Starym Rynku

Na Starym Rynku w Bydgoszczy ponownie zawitały ogródki zimowe, w których mieszkańcy mogą przyjemnie spędzić czas, korzystając z ogrzewanych kawiarni. Jak co roku sezon na ogródki zimowe rozpoczął się 3 października, czyli kilka dni po zakończeniu sezonu ogródków letnich, i potrwa do 31 marca.

Ogródki letnie zakończyły swoje panowanie 30 września, żeby zrobić miejsce dla swoich zimowych odpowiedników, które pojawiły się 3 października. Ta kilkudniowa przerwa wykorzystywana jest na rozstawianie przez właścicieli swoich lokali. Ponadto, wiąże się również z koniecznością przestrzegania przez restauratorów przepisów w ramach lokalizacji obiektów na okres maksymalnie sześciu miesięcy.

Ogródki zimowe muszą spełniać narzucane normy

Ażeby restauracja mogła otrzymać zezwolenie na usytuowanie ogródka zimowego w obrębie Starego Rynku, obiekt powinien nie tylko spełniać pewne wymagania, ale musi być również zatwierdzony przez plastyka. W grę wchodzi zarówno materiał, z jakiego zbudowany jest ogródek, jak i oświetlenie, kolorystyka i aranżacja.

Z tego względu wszystkie ogródki zewnętrzne na bydgoskim rynku charakteryzuje minimalizm i „lekkość” wykonania, wykorzystując głównie takie materiały jak szkło hartowane i elementy drewniane. Wnętrze ogródków powinno być wyposażone w nagrzewnice, które zapewnią właściwą temperaturę odwiedzającym je klientom, a zadaszenie musi być identyczne dla wszystkich takich obiektów. Natomiast w okresie świątecznym ogródki mogą być ozdabiane świątecznymi drzewkami i dekoracjami.

Rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy Tomasz Okoński poinformował, że ZDMiKP wydało właścicielom restauracji 18 umów cywilnoprawnych zezwalających na dzierżawę gruntu, na którym zostanie rozstawiony ogródek.

Stawki ogródków zimowych są bardzo niskie, głównie ze względu na straty, jakie z powodu szerzącej się pandemii poniosły lokale gastronomiczne. W związku z tym lokale serwujące napoje alkoholowe zapłacą za metr kwadratowy powierzchni ogródka kwotę w wysokości 30 gr, a lokale bez licencji na alkohol za metr kwadratowy zapłacą jedynie 10 gr.