Co warto odwiedzić i zobaczyć w Bydgoszczy?

Bydgoszcz to jedno z kilkunastu największych polskich miast i drugie pod tym względem na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. To ośrodek miejski o wielowiekowej i bogatej historii. To, że różne części miasta powstawały w różnym okresie widać na każdym kroku. Nie jest to wada, a wręcz przeciwnie dużym atutem. Mimo różnic architektonicznych i pod względem stylu wszystko ładnie się ze sobą komponuje tworząc spójną całość. W efekcie mamy nowoczesne miasto, które oferuje liczne atrakcje zarówno dla mieszkańców jak i przyjezdnych i turystów. Ich ogrom powoduje, że trzeba poświęcić trochę czasu planując przyjazd i zwiedzanie wybierając optymalny dla siebie „zestaw” i listę miejsc do odwiedzenia. Jest rzeczą oczywistą, że inaczej będzie on wyglądał w przypadku jedno lub  dwudniowego pobytu, a inaczej w sytuacji, jeśli planujemy tu spędzić dwutygodniowy urlop.

Oto więc lista propozycji, która może się przydać jeśli  planujemy odwiedzić Bydgoszcz.

Co warto zobaczyć w Bydgoszczy?

Miasto Bydgoszcz imponuje ilością atrakcji i ciekawych miejsc, które można tu zwiedzić. Jest to duże miasto, więc propozycji dla nikogo nie zabraknie, niezależnie od indywidualnych zainteresowań, upodobań oraz preferencji. Zaczynajmy więc naszą wędrówkę po tym pięknym mieście.

Wyspa Młyńska

Będąc w ścisłym centrum miasta zobaczymy nieczęsty widok. Tereny zielone, zadrzewione w wielu miastach nie są ulokowane w ścisłym centrum, częściej nieco z boku, ale jednak nie na obrzeżach. Bydgoszcz ma uroczy zielony skwer w centralnej części. Na Wyspie Młyńskiej zielenią się aż przesycimy. Jest tu mnóstwo zielonych trawników i wiekowych drzew. Pomiędzy nimi poprowadzone zostały liczne alejki a przy nich ławeczki, z których można skorzystać jeżeli potrzebujemy odpocząć lub zwyczajnie się zrelaksować. Klimat tego miejsca ubogaca miły dla uszu szum spadającej wody, jest to więc miejsce idealne na odetchnięcie od zgiełku miasta.

Wyspa Młyńska to jednak nie tylko przyroda. Znajdują się tutaj bowiem muzea i innego rodzaju obiekty. Mieści się tu między innymi Galeria Sztuki Nowoczesnej, Europejskie Centrum Pieniądza i Mennica bydgoska a także będące w posiadaniu Muzeum Okręgowego Zbiory Archeologiczne i Dom Leona Wyczółkowskiego, który będzie omówiony krótko poniżej.

Dom Leona Wyczółkowskiego

Ten malowniczo położony na Wyspie Młyńskiej żółty budynek o równie malowniczym wyglądzie jest miejscem stałej ekspozycji poświęconej Leonowi Wyczółkowskiemu, artyście związanemu z miastem. W ramach wystawy obejrzeć tu można liczne obrazy i grafiki, a także warsztat pracy patrona placówki.

Obiekt powstał na przełomie XIX i XX wieku, w latach 1988-1902 i początkowo był przeznaczony na cele mieszkaniowe dla członków zarządu kierujących Młynami Rothera. Budynek zachwyca swoim uroczym neoromantycznym stylem. Przetrwał bez większego uszczerbku Drugą Wojnę Światową i po jej zakończeniu przejął go Skarb Państwa, który wydzierżawi go Państwowym Zakładom Zbożowym, z zachowaniem jednak jego funkcji mieszkalnej. Od 1975 roku nieruchomość zajmuje Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, początkowo jako dzierżawca, później jako pełnoprawny właściciel.

Europejskie Centrum Pieniądza

A teraz coś dla pasjonatów ekonomii i finansów. Znajdujący się obecnie pod zarządem Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego obiekt pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku budynek wykonany jest w klasycystycznym późnobarokowym  stylu. Stoi w miejscu dawnej miejskiej mennicy co bez wątpienia miało znaczenie kiedy podejmowano decyzję o ulokowaniu tu Europejskiego Centrum Pieniądza.

Galeria Sztuki Nowoczesnej

Bydgoszcz kulturą stoi. Oto jedno z wielu lokalnych miejsc poświęconych kulturze. Są tu liczne, stałe i czasowe ekspozycje otwarte i udostępnione do zwiedzania turystom oraz mieszkańcom. Ze względu na pozostawiający wiele do życzenia stan techniczny tego powstałego w 1861 budynku po przejęciu obiektu przez okręgowe Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w latach 90.tych odbywały się tu wyłącznie tymczasowe, sezonowe wystawy. Zmieniło się to dopiero po generalnym remoncie, po ukończeniu którego otwarto tu stałą Galerię Sztuki Nowoczesnej.

Kanał Bydgoski

Bydgoszcz posiada niejedną atrakcję związaną z wodą i hydrotechniką. Początki kanału w tym miejscu sięgają XVIII i XIX wieku. Budowę tego wodnego przejścia śródlądowego rozpoczęto w czasach schyłku I Rzeczpospolitej. Inwestycję kontynuowały po I rozbiorze władze pruskie modyfikując i dopracowując projekt do własnych potrzeb. Prowadzona za panowania Fryderyka II inwestycja do dziś imponuje, gdyż jak na tamte czasy była czymś nowatorskim i pionierskim. Oglądać kanał możemy spacerując, gdyż są tu urocze zielone tereny i wiele ścieżek dla pieszych.

Śluza miejska

Element powstały specjalnie na potrzeby przebudowywanego w latach 1908-1915 Kanału Bydgoskiego i nierozerwalnie z nim związany. Śluza jest w istocie jednokomorowa i posiada klasyczną dokową konstrukcję. Ma 57,4 metra długości oraz 9,6 metra szerokości a maksymalna różnica poziomu wody wynosi 3,33 metra. Cały cykl śluzowania trwa około 20 minut i dzięki znajdującym się na brzegach ścieżkom pieszym można przy odrobinie szczęścia swój spacer wzbogacić o obserwację jej działania.

Bydgoski Tramwaj Wodny

Bydgoszcz jako jedno z niewielu miast posiada pływający wodny tramwaj. Atrakcja ta cieszy się sporym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. Kursuje on po wodnych szlakach w obrębie miasta pozwalając na poznanie miasta z nieco innej perspektywy.

Przystań Bydgoszcz

Popularne wśród podróżnych miejsce istotne z turystycznego punktu widzenia. Przystań powstała w 2012 roku a autorem projektu i konstrukcji jest Autorska Pracownia Architektoniczna Rokiccy wielokrotnie nagradzana i wyróżniana prestiżowymi nagrodami. Przystań jest swego rodzaju hotelem pomyślanym przede wszystkim jako przystanek dla pływających rzeką i kanałami żeglarzy. W sumie w obiekcie do ich dyspozycji są 22 pokoje. Jest tu także nowocześnie i kompleksowo wyposażona sala konferencyjna, sauna a także wypożyczalnia kajaków. Oryginalny wygląd budynku przyciąga spojrzenia, a także jej obecność wzbogaca Wyspę Młyńską o kolejną atrakcję.

Wenecja Bydgoska

Określeniem Wenecja Bydgoska zwykło nazywać się ciąg kamienic na Starym Mieście usytuowanych wzdłuż rzeki Młynówki. To urokliwe miejsce jest z pewnością idealne na wieczorny lub weekendowy spacer, po którym możemy odwiedzić jedną z działających tu kawiarni bądź restauracji.

Muzeum Wodociągów

Jest to pierwsze tego rodzaju muzeum działające w Polsce, więc jest to wyjątkowa i niepowtarzalna atrakcja. Obiekt mieści się w Lesie Gdańskim przy ujęciu wody przy ulicy Gdańskiej 242. Odwiedzający mogą zobaczyć tu między innymi zabytkową Halę Pomp. Oprócz niej pod zarządem Muzeum Wodociągów znajduje się jeszcze zabytkowa Wieża Ciśnień leżąca na Szwederowie przy ulicy Filareckiej nr 1. Placówka ta powstała dzięki finansowaniu z unijnego projektu obejmującego zagadnienia związane z edukacją ekologiczną.

Wieża ciśnień

Główna i chyba najlepiej rozpoznawalna budowla chodząca w skład wspomnianego powyżej Muzeum Wodociągów. Obiekt powstał w 1900 roku jako element infrastruktury wodno-kanalizacyjnej miasta Bydgoszcz. Dziś pełni funkcję wyłącznie muzealną. W ramach prezentowanych ekspozycji obejrzymy stare dokumenty i fotografie, a także zapoznamy się z wyposażeniem dawnych łazienek i toalet. Wśród prezentowanych eksponatów znajdują się np. pochodzące aż z XVI wieku fragmenty pierwszych drewnianych rur kanalizacyjnych odkryte podczas prac archeologicznych. Cała zgromadzona tu ekspozycja muzealna to swego rodzaju wehikuł czasu zabierający nas w przeszłość. Podążając historycznym szlakiem dowiadujemy się jak na przestrzeni wieków zmieniało się pojęcie i podejście do kwestii kanalizacji. Na koniec zwiedzania można pokusić się o wejście na szczyt, gdzie z tarasu widokowego można obejrzeć panoramę miasta i jego okolicy.

Wieża ciśnień stoi w parku im. Henryka Dąbrowskiego górując zdecydowanie nad wierzchołkami drzew. Zwiedzanie wieży można więc połączyć z odpoczynkiem i relaksem pośród zieleni

Szlak TeH2O

Oto typowy przemysłowy i tematyczny wyspecjalizowany szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła. Bydgoszcz ma wiele unikalnych i rzadkich atrakcji i to jest właśnie jedna z nich. Ten edukacyjno-muzealny szlak jest kompleksowym ujęciem lokalnej historii związanej z miejscami powiązanymi tematycznie z wodą. Bydgoszcz ma takich miejsc aż piętnaście powstałych w różnym okresie. Ekspozycja na szlaku TeH2O pozwoli zapoznać się z nią w jednym miejscu. Pokazuje ona to, co większości ludzi może umknąć codziennej gonitwie. Ukazuje związki tych miejsc z poszczególnymi mieszkańcami lub też całymi grupami Bydgoszczan, takimi jak rzemieślnicy, przedsiębiorcy albo społecznicy, którzy mieli niepodważalny wkład w rozwój lokalnego przemysłu.

Ogród Zoologiczny w Myślęcinku

Może mało kto z przyjezdnych to wie, ale Bydgoszcz ma swój własny ogród zoologiczny. Leży on w dzielnicy Myślęcinek w pobliżu granicy miasta. Podobnie jak inne ogrody w kraju cieszy się dużą popularnością i jest z pewnością świetnym miejscem i doskonałym pomysłem na spędzenie dnia, zwłaszcza jeśli odwiedzamy Bydgoszcz rodzinnie wraz z dziećmi. Obszar ogrodu jest terenem o wielu walorach rekreacyjnych, sportowych, dydaktycznych ale przede wszystkim przyrodniczych.

Ogród botaniczny

Kolejny ogród, tym razem botaniczny. Jest więc i coś nie tylko dla pasjonatów zwierząt, ale i dla interesujących się roślinnością. W miejscu tym  zgromadzonych zostało wiele interesujących gatunków roślin, nie tylko lądowych. Są tu także stawy, a w nich podziwiać można roślinność żyjącą w środowisku wodnym. Z pewnością jest to więc miejsce, gdzie można choć na chwilę uciec i oderwać się od miejskiego zgiełku i ulicznych hałasów. Do ogrodu wejdziemy od strony ulic J. Niemcewicza oraz Powstańców Wielkopolskich.

Muzeum Wojsk Lądowych

Bydgoszcz ma także coś dla pasjonatów militariów. Jest nietutejsze Muzeum Wojsk Lądowych. Zwiedzając je poznamy historię militariów i to jak na przestrzeni dziejów zmieniało się uzbrojenie i metody walki. Czeka nas więc pasjonująca podróż w czasie i przestrzeni od dawnych wieków po czasy współczesne. Muzeum posiada ciekawą i szeroką ekspozycję, która z pewnością wielu zainteresuje. Klimat i atmosfera tego miejsca na długo zapiszą się w pamięci.

Exploseum

Obiekt ten to pozostałość z czasów wojny i okupacji podczas Drugiej Wojny Światowej. Należy do Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg i stanowi jedną z największych, lub nawet największą atrakcję industrialną jaką Bydgoszcz oferuje turystom do zwiedzania. Wejście na teren tego kompleksu jest jakby wejściem w zupełnie inny świat, niesamowity, ale i tajemniczy. Z zewnątrz niewiele wskazuje jak wielki jest ten kompleks, gdyż większa jego część znajduje się pod ziemią. Ukrytych tam jest około 2 kilometrów tuneli znajdujących się na różnych głębokościach. Jest to ogrom, który robi wrażenie mimo tego, że to, co dziś można oglądać jest tylko niewielką częścią tego, co działało tu w czasach wojny.

Eksploseum to miejsce, które w latach 1939-1944 było ważnym ośrodkiem produkcyjnym zaopatrującym w uzbrojenie armię niemiecką. Jego budowa zaczęta została w 1939 roku a w pracach budowlanych oraz produkcyjnych brało udział około 40 tysięcy robotników przymusowych oraz jeńców. Po zakończeniu wojny większość kompleksu została rozmontowana przez Armię Czerwoną, która pozostawiła tylko to, co tę część, którą można dzisiaj oglądać.

Sielanka

Oto oryginalna i wyjątkowa w swoim charakterze dzielnica. Przy jej projektowaniu i tworzeniu na początku wieku XX oparto się o koncepcję tzw miasta-ogrodu. Twórcą i autorem projektu był Joseph Stübben. Jego  koncepcja zakładała stworzenie części miasta z niską willową zabudową, której istotną częścią miała być zieleń.

Teren ten nabyty został przez miasto Bydgoszcz już około połowy XIX wieku w ramach tworzenia perspektywy rozwojowej miasta i miał od początku służyć do zabudowy mieszkalnej. Po kilkudziesięciu latach w końcu w 1912 roku nastąpiło ostateczne zatwierdzenie projektu po czym przystąpiono do jego realizacji.

Dzielnica Sielanka obejmuje dziś obszar o powierzchni około 10,5 ha i już na pierwszy rzut oka wyraźnie odróżnia się od innych sąsiadujących z nią. Zwraca uwagę odmienna aranżacja przestrzeni oraz charakter zabudowań. Dominuje tu bowiem niska luźna zabudowa uzupełniona dużą ilością zieleni. Odwiedzając okolicę warto z pewnością zajrzeć na znajdujący się w jej centrum osiedlowy skwer, czyli plac Mariana Turwida.

Hotel „Pod Orłem”

Bydgoszcz oddaje do dyspozycji przyjezdnych szeroką bazę hotelową, gdzie można zatrzymać się na noc. Jednym z wartych polecenia jest na pewno zbudowany na przełomie XIX i XX wieku hotel „Pod Orłem”. Poza swoją funkcją użytkową obiekt ten jest też ciekawą atrakcją turystyczną i architektoniczną ze względu na bogato zdobioną fasadę budynku zwieńczoną charakterystycznymi skrzydłami orła. Autorem projektu budynku był lokalny architekt Józef Święcicki.

Dzielnica Muzyczna

Jesteś pasjonatem dobrej muzyki i uwielbiasz dawnych mistrzów? Bydgoszcz ma coś także i dla Ciebie. Oto Dzielnica Muzyczna, gdzie wśród malowniczych zielonych terenów sąsiadujących z najważniejszymi placówkami kulturalnymi miasta podziwiać można rzeźby wybitnych dawnych kompozytorów takich jak np. Chopin, Paderewski, Moniuszko Bacewicz lub Wieniawski. Znajdziesz je w uroczym Parku im. Jana Kochanowskiego rozstawione wśród drzew najróżniejszych gatunków. Miejsce to odwiedzają często tak miejscowi jak i turyści. Jest tu nawet bogato wyposażony plac zabaw, więc miejsce to jest idealne na wspólny rodzinny wypoczynek.

Galeria Miejska BWA

Miasto bez galerii wystawowej w zasadzie nie może istnieć więc także Bydgoszcz ma swoją Galerię BWA. Ta największa poświęcona sztuce instytucja działa od 1949 roku. Obecna siedziba galerii istnieje od 1970 roku i jest trzykondygnacyjnym budynkiem. Powierzchnia wystawiennicza obejmuje dwa bliźniacze piętra z dwoma salami, większą o powierzchni 364 m2 i mniejszą 61 m2. Parter natomiast to duża sala multimedialna mająca 118 m2 powierzchni.

Aleja Autografów

Ta bardzo ciekawa atrakcja, którą można obejrzeć spacerując ulicą Długą, jedną z najdłuższych w mieście. Aleja Autografów to ciąg tablic pamiątkowych poświęconych najwybitniejszym osobistościom zasłużonym dla miasta. Osoby te uhonorowane zostały tytułem ambasadora miasta oraz tablicą z odlewem własnoręcznego podpisu. Postacie te trafiają więc nie tylko do papierowych miejskich kronik, ale i ich wkład w historię miasta Bydgoszcz zostaje trwale uwieczniony.

Bydgoszcz i jej historia. Warte zobaczenia miejscowe zabytki

Bydgoszcz leży w miejscu, gdzie najstarsze ślady osadnictwa liczą nawet 9000 lat przed naszą erą. Nie można jednak mówić, że jest ono tożsame z dzisiejszym miastem Bydgoszcz, gdyż stały regularny ośrodek miejski powstał tu dużo później. Istnienie pierwszego grodu w tym miejscu datowane jest na 997 rok naszej ery. Jeszcze później, bo w połowie XIV wieku nastąpiło nadanie praw miejskich i lokacja. Przez te kilka wieków istnienia Bydgoszcz rozwijała się i zmieniała nic więc dziwnego, że po poszczególnych okresach pozostały do dzisiaj liczne zabytki. Jest ich tyle, że warto ten historyczny szlak włączyć w plan zwiedzania jako jego integralną część.

Katedra Bydgoska

To najstarszy pochodzący z przełomu XIV i XV wieku tutejszy kościół, a jednocześnie najstarszy w ogóle obiekt murowany, jaki przetrwał do czasów współczesnych. Jego budowa zakończyła się w 1502 roku, badania północnej jego ściany wskazują jednak, że jest ona dużo starsza, więc niewątpliwie wcześniej stało tu coś innego.

Patroni Kościoła to św. Mikołaj oraz św. Marcin, których to uważa się za opiekunów handlu oraz rzemiosła, czyli tych aspektów, które są istotne z lokalnego punktu widzenia. Obiekt w przeszłości przechodził modyfikacje, więc jego dzisiejszy wygląd nie pokrywa się z tym, co było pierwotnie. Poznać to można między innymi po zewnętrznych ścianach noszących ślady zniszczonych lub celowo wyburzonych istniejących tu dodatkowych kaplic. Wnętrze świątyni jest bardzo kolorowe i mieni się wieloma barwami. W tej części kraju takie wykończenie jest pewnego rodzaju ewenementem.

Kościół Klarysek, pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Ten jeden z najlepiej rozpoznawalnych i charakterystycznych bydgoskich kościołów pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. Świątynia ta to jednonawowa konstrukcja wykonana w gotycko-renesansowym stylu. Strop kościoła pokryto polichromią w XVII lub XVIII wieku i od tego czasu robi on jeszcze  większe wrażenie. Odwiedzając tą świątynię na pewno nie przeoczymy obrazu przedstawiającego św. Stanisława Kostkę autorstwa Leona Wyczółkowskiego oraz alabastrowej manierycznej rzeźby z 1595 roku.

Bazylika Mniejsza pw św. Wincentego à Paulo

I kolejny ważny dla miasta kościół. Dużo młodszy od dwóch poprzednich gdyż zbudowany zaledwie około 100 lat temu, jednak posiada już status zabytku. Jest chętnie i często odwiedzany przez przyjezdnych i już na trwałe wpisał się w wizerunek miasta. Początki świątyni sięgają dwudziestolecia międzywojennego, lat 1925-1939. Budynek robi spore wrażenie ze względu na monumentalną konstrukcję architektoniczną inspirowaną rzymskim Panteonem. Projekt kościoła jest autorstwa architekta Adama Ballensteadt’a. Tym co rzuca się w oczy już z zewnątrz jest ogromna 40 metrowa kopuła z żelbetu stworzona w iście neoklasycystycznym stylu.

Kościół garnizonowy pw. NMP Królowej Pokoju

Bydgoszcz to miasto zabytkowych kościołów i to jest jeden z trzech najstarszych zabytkowych obiektów w mieście. W pierwotnej wersji świątynia miała drewnianą, wzniesioną około 1500 roku konstrukcję. Uległa ona spaleniu w 1545 roku a na jej miejscu w kolejnych latach wzniesiono nową późnogotycką murowaną konstrukcję. Oddanie do użytku i poświęcenie kościoła nastąpiło w 1557 roku.

Spichrze nad Brdą

Bydgoszcz ma kilka charakterystycznych symboli. Jednym z nich są stojące nad rzeką Brdą dawne spichrze. Kiedyś było ich tu więcej, lecz na  skutek zmian i historycznych zawirowań do dziś ostało się tylko kilka z nich. Cztery z nich sięgają swoją historią do przełomu XVIII-XIX wieku. Pozostałe są młodsze, wszystkie jednak łączy lokalizacja nad tą samą rzeką oraz fakt, że nie pełnią już dziś swojej pierwotnej funkcji i są obiektami muzealnymi.

Najstarsze trzy z ocalałych do dziś spichrzy powstały w latach 1793-1800 przy ulicy Grodzkiej. Warto wiedzieć, że pierwotnie było ich pięć. Stan ten utrzymał się do roku 1960 kiedy to na skutek pożaru dwa z nich uległy zniszczeniu. Dwa lata później powstała tu muzealna ekspozycja, w skład której weszły 3 pozostałe.

Czwarty z najstarszych spichrzy, zwany Białym powstał w ostatnim kwartale XVIII wieku na Wyspie Młyńskiej. Pierwotnie koło niego znajdował się przyczółek Mostu Magazynowego, jednakże dziś w tym miejscu stoi współczesna kładka prowadząca do znajdującej się na wyspie Opery Nova. W roku 1975 Biały Spichrz stał się częścią Muzeum Miejskiego, a po 2009 roku znajduje się tu udostępniona do oglądania bogata ekspozycja Muzeum Okręgowego. Warto dodać w tym miejscu, że na samej wyspie stoją jeszcze dwa inne dawne spichrze postawione w XIX wieku.

Bydgoszcz – makieta dawnego miasta

Makieta przedstawiająca historyczne centrum Bydgoszczy stojąca przed wejściem do Spichrzy. Jest ona  integralną częścią ekspozycji plenerowej Muzeum Okręgowego. Widzimy na niej rozpoznawalny bez problemu ratusz a także stojący przy rynku nieistniejący już kościół Jezuitów. Makieta ukazuje również mały romański kościółek św. Idziego, trzy dawne bramy miasta oraz wizualizację zniszczonego podczas potopu szwedzkiego bydgoskiego zamku.

Bydgoszcz i jej Ratusz

Obecny budynek ratusza pełni swoją funkcję od końca XIX wieku, chociaż sam budynek, w którym się on znajduje ma znacznie dłuższą, bo sięgającą połowy XVII wieku (lata 1644-1653) historię. Mieściły się tu różne instytucje. Pierwotnie obiekt powstał jako siedziba Kolegium Jezuitów na potrzeby nauki synów miejscowych szlachciców oraz mieszczan z Bydgoszczy, Braniewa czy Gdańska. Gdy po I rozbiorze w 1780 roku nastąpiła kasata zakonu siedzibę znalazło tu niemieckie gimnazjum. Gdy przeniosło się ono po 1878 roku do innego gmachu obiekt przejęło miasto adaptując go na potrzeby ratusza miejskiego. Budynek mimo swojego wieku nadal ładnie się prezentuje, jest to zasługa właściwej konserwacji w tym prowadzonego w latach 1994-1996 generalnego remontu, który przywrócił mu należyty wygląd.

Stary Rynek

Centralny punkt miasta Bydgoszcz, który w historii przez długi czas był najważniejszym placem targowym, gdzie prowadzono handel. Pełnił on tą istotną funkcję szczególnie w okresie średniowiecza, czyli w okresie kiedy to wytyczane były główne ulice. Pierwotnie plac otoczony był drewnianą zabudową, jednak z czasem sukcesywnie zastępowały ją murowane budynki. Wokół rynku znajdowało się wiele ważnych instytucji. W dzisiejszym budynku ratusza mieściło się kolegium jezuickie. Stał tu też zburzony w 1940 roku przez Niemców kościół Ignacego Loyoli.

Na rynku podczas Drugiej Wojny Światowej odbywały się egzekucje w których z niemieckich rąk zginęli liczni mieszkańcy miasta. Dla ich upamiętnienia na placu stoi Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. Od północno-wschodniej strony rynku z pewnością zauważymy zbudowany w XV wieku kościół katedralny św. Marcina i Mikołaja.

Ulica Długa

To jedna z najstarszych ulic leżąca na Starym Mieście będąca jedną z wizytówek miasta. To tu wzdłuż niej ulokowane jest mnóstwo starych i stylowych kamienic wzniesionych między XVII a XIX wiekiem. W niektórych z nich mieszczą się nieduże muzea, choćby takie jak Muzeum Mydła i Historii Brudu znajdujące się pod adresem Długa 13-17. Spacer tym traktem, poza podziwianiem urokliwych kamienic może więc dostarczyć też innego rodzaju atrakcji oraz wrażeń. Piesza wycieczka tym traktem może być pasjonującą wyprawą w przeszłość.

Ulica Cieszkowskiego

Niewątpliwie jedna z najbardziej urokliwych ulic jakimi Bydgoszcz może się pochwalić. Jak wiele innych ma swoją długą historię. Kiedy nią spacerujemy warto rozglądać się wokół, bowiem nie brakuje tu ciekawie wykończonych starych kamienic utrzymanych w awangardowej stylistyce. Połączenie stylów, secesyjnego z neogotyckim i neobarokowym tworzy razem wizualnie atrakcyjną i przyciągającą oko całość.

I to już koniec naszej wycieczki po cieszących się dużą popularnością miejscach. Bydgoszcz jako miasto mające kilkaset lat historii za sobą i położone w ciekawym regionie ma oczywiście ciekawych miejsc znacznie więcej więc nie sposób w krótkim opracowaniu zawrzeć je wszystkie. Z pewnością jest  więc w czym wybierać, a przedstawiona lista może być jedynie pewną wskazówką i punktem wyjścia, delikatną subiektywną sugestią od czego zacząć układając swój indywidualny plan zwiedzania. Warto też zadbać o to aby połączyć w ramach zwiedzania rozmaite akcenty i aspekty miasta tak aby nasza wycieczka nie była monotonna i dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Bydgoszcz ma swój unikalny przyjazny klimat i specyficzną atmosferę, które w pełni poczujesz tylko poznając to miasto od różnych stron.