deby-honorowe-bydgoski-marzec

Bydgoszcz obchodzi rocznicę Bydgoskiego Marca. W uroczystości uczestniczył Lech Wałęsa

W czwartek w Bydgoszczy odbyła się uroczystość oznaczenia dwóch nowych dębów, które zasiliły Dęby Honorowe w alei Ossolińskich. Do wydarzenia doszło z okazji rocznicy Bydgoskiego Marca – okresu, który na stałe zapisał się na kartach polskiej historii. W uroczystości wziął również udział Lech Wałęsa, który otrzymał swój własny dąb.

Dnia 17 marca w alei Ossolińskich w Bydgoszczy zostały oznaczone dwa nowe dęby z okazji rocznicy Bydgoskiego Marca. Jeden z dębów oznaczono nazwiskiem Lecha Wałęsy, a drugi jest symbolem wydarzeń, jakie miały miejsce podczas Bydgoskiego Marca. Oba drzewa zasilą grupę Dębów Honorowych.

Na uroczystości pojawili się m.in. prezydent Lech Wałęsa i prezydent Bydgoszczy Rafał Burski, a także bohaterowie Bydgoskiego Marca – Wojciech Mojzesowicz i Antoni Tokarczuk. Podczas przemówienia Antoni Tokarczuk przypomniał, że lata 80. były okresem, w którym walczono o prawa człowieka, prawa do wolności słowa i o demokrację.

Lech Wałęsa otrzymał swój własny dąb

Od przemowy nie stronił także Lech Wałęsa, który serdecznie podziękował wszystkim za pamięć oraz za zrozumienie odnośnie do podejmowanych przez niego w tamtym okresie decyzji. Były to czasy, gdy rząd polski sprzeciwiał się Solidarności i za wszelką cenę próbował ją zniszczyć.

Podczas uroczystości Lech Wałęsa odsłonił tablicę dębu, a następnie został odznaczony medalem z okazji 40. rocznicy Bydgoskiego Marca, którą obchodzono w 2021 roku. Specjalnie wybity na tę okazję medal został wręczony przez prezydenta Bydgoszczy. Następnie odsłonięto tablicę przy dębie Bydgoskiego Marca, a honory czynili Lech Wałęsa, Wojciech Mojzesowicz i Antoni Tokarczuk.

Warto też zaznaczyć, że po zakończeniu uroczystości można było wziąć udział w spotkaniu Lecha Wałęsy z mieszkańcami Bydgoszczy. Spotkanie odbyło się w Młynach Rothera. Jednak z powodu dużego zainteresowania uczestnicy musieli rezerwować miejsca z wyprzedzeniem.

Informacje o podobnych uroczystościach znajdziesz na Starogard Info.