bydgoszcz-fordon-rynek

Stary Fordon: Trwają intensywne prace budowlane nad Nowym Rynkiem

Na Starym Fordonie w Bydgoszczy trwa intensywny remont, którego zadaniem jest rewitalizacja placu rynkowego. Miasto informuje, że jeśli prace będą postępować bez żadnych przeszkód, a pogoda będzie sprzyjać, to bardzo możliwe, że Nowy Rynek zostanie ukończony jeszcze w kwietniu br. Odnowy rynku podjęła się firma Steinbudex, z kosztorysem na kwotę 7 mln zł.

Nowy Rynek na Starym Fordonie przejdzie kilka wyraźnych zmian. Jedną z nich będzie ograniczenie ruchu kołowego, aby zapewnić większą swobodę spacerowiczom i osobom z niepełnosprawnym. Z tego względu plac rynkowy zamieni się w deptak, a ruch kołowy zostanie zredukowany do minimum. Nie dotyczy to ulicy Wyzwolenia, na której ruch samochodowy będzie odbywać się bez zmian, głównie ze względów komunikacyjnych.

Nowe ławki, maszty flagowe i tablice informacyjne

W alei lipowej pojawią się nowe ławki drewniane, gdzie mieszkańcy i przyjezdni będą mogli odpocząć i czerpać korzyści z malowniczych widoków. Nawierzchnia alei zostanie pokryta brukiem ceramicznym, a dodatkową dekorację stanowić będą donice kwiatowe i maszty flagowe. Natomiast przy fontannie i na przedpolu kościoła pw. św. Mikołaja pojawią się kamienne kostki brukowe. A sama płyta rynkowa, jak i niecki, zostaną ze sobą płynnie połączone.

Ponadto, przy kościele pojawią się także żeliwne tablice informacyjne, opisujące najważniejsze wydarzenia i historię kościoła. W ramach prac remontowych przeniesiono również pomnik upamiętniający poległych mieszkańców Fordonu, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Pomnik będzie teraz tworzył zwartą całość ze ścianą kościelną, gdzie w latach 1939-1945 zginęli burmistrz i mieszkańcy miasta.

Sprawdź też artykuł o niali grzywiastej, która urodziła się w bydgoskim zoo.