"Skarpetka nie do pary": Książka, która zrozumiale tłumaczy co to jest zespół Downa

Anna Dolińska-Fojut, osoba mieszkająca w Bydgoszczy i pracująca w tamtejszym Atosie, jest matką dwóch chłopców. Jej starszy syn Marcel ma młodszego brata Kornela, który przyszedł na świat z zespołem Downa. Kornel obecnie ma 4 lata. Właśnie dla rówieśników swoich dzieci Anna napisała, a następnie opublikowała książkę pt. „Skarpetka nie do pary – krótka opowieść o zespole Downa”. W tej publikacji autorka dąży do wyjaśnienia, dlaczego maluchy z tym zespołem są takie, jakie są.

Przygotowanie tej książki zostało zainspirowane konkretnej sytuacją. Gdy Marcel miał 2 lata, a jego brat Kornel przyszedł na świat, obaj chodzili do tego samego przedszkola. Pewnego dnia jeden z kolegów Marcela postanowił zapytać go czy jego brat jest chory. Możliwe, że widział on jakieś różnice lub dowiedział się o tym od swoich rodziców. To spowodowało u Anny refleksję nad tym, czy nie warto byłoby rozmawiać o temacie zespołu Downa z innymi rodzicami przedszkolaków, nauczycielami czy samymi dziećmi.

To spostrzeżenie doprowadziło ją do realizacji, że nigdy nie rozmawiała na ten temat nawet ze swoim starszym synem. Nie poruszali kwestii dlaczego Kornel wymaga więcej uwagi czy po co regularne są ich wizyty na turnusach i rehabilitacjach. Pierwsza część książki stanowi rejestracja rozmowy Anny o zespole Downa z Marcelem. Resztę treści autorka sama dopisała. Całą publikację przygotowano w sposób przystępny i krótki, aby dzieci mogły zrozumieć czym jest zespół Downa i jednocześnie utrzymać ich skupienie na tekście.