Święto Konserwatora Zabytków i monumentalne prace w kościele św. Mikołaja w Inowrocławiu

11 sierpnia to dzień szczególny dla konserwatorów zabytków, kiedy to świętują swoje zawodowe święto. Te osoby, z poświęceniem i pasją oddające się pracy nad zachowaniem naszego historycznego dziedzictwa, zasługują na najwyższe uznanie. W naszym regionie, jednym z obiektów, któremu konserwatorzy poświęcają dużo uwagi, jest gotycki kościół św. Mikołaja w Inowrocławiu. Prace konserwatorskie przy tym obiekcie są obecnie na ostatnim etapie.

Kościół św. Mikołaja w Inowrocławiu cieszy się określeniem „największe muzeum Inowrocławia”, ze względu na imponującą kolekcję obrazów, rzeźb i figur znajdujących się wewnątrz. Zachowane tam elementy wyposażenia pochodzą z wcześniejszych drewnianych kościołów o tej samej nazwie.

W ciągu ostatnich 10 lat udało się odnowić większość eksponatów, dzięki funduszom udzielonym przez Unię Europejską oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak opowiada ks. Romuald Drążkowski, proboszcz parafii p.w. św. Mikołaja, wszystkie ołtarze już odzyskały swój pierwotny wygląd. Obecnie trwa odnowa głównego ołtarza oraz prace konserwatorskie przy stallach.

Kolejny krok w procesie renowacji gotyckiego kościoła to prace przy stallach datowanych na XVIII i XIX wiek. Konserwatorzy współpracujący ze studentami Politechniki Bydgoskiej usuwają stare warstwy brązowej farby, aby przywrócić oryginalny kolor ciemnozielony tych zabytkowych siedzisk.