Bydgoszcz pominięta przy rozdziale dofinansowania dla oddziałów ratunkowych – decyzja Ministerstwa Zdrowia budzi kontrowersje

1,5 miliarda złotych – taką sumę Ministerstwo Zdrowia podzieliło między oddziały ratunkowe (SOR) szpitali na terenie całego kraju. Jednak, ku zaskoczeniu wielu, Bydgoszcz nie znalazła się na liście beneficjentów. W związku z tym pojawiło się pytanie – dlaczego? Resort zdrowia tłumaczył swoją decyzję twierdząc, że proces przyznawania funduszy był całkowicie transparentny i oparty na jasno określonej procedurze, która była dostępna publicznie.

Rezultaty konkursu na dofinansowanie modernizacji polskich oddziałów ratunkowych zostały oficjalnie ogłoszone we wrześniu. Dla Bydgoszczy wiadomość ta nie była korzystna. Poseł Lewicy, Jan Szopiński wyraził swoje rozczarowanie tą sytuacją: „Najbardziej potrzebujące wsparcia oddziały ratunkowe w Bydgoszczy nie otrzymały ani grosza z rządowego dofinansowania. Jest to niezrozumiałe i niesprawiedliwe. Zaapelowałem do ministra zdrowia o ponowne przeanalizowanie listy rankingowej.”

Środki finansowe na ten cel pochodzą z Funduszu Medycznego. Łącznie między szpitalne oddziały ratunkowe rozdzielono kwotę 1,5 miliarda złotych. Beneficjentami wsparcia stało się 152 szpitale na terenie całego kraju. W regionie Kujawsko-Pomorskim otrzymały je Pałuckie Centrum Zdrowia w Żninie (ponad 8 milionów złotych), Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu (prawie 6 milionów złotych) oraz Nowy Szpital w Świeciu (ponad 12 milionów złotych). Niestety, największe SOR-y w tym regionie nie uzyskały żadnego dofinansowania.