Spotkanie autorskie z prof. Kacprem Pobłockim w Bydgoszczy: O wolności, przemocy i polskiej pańszczyźnie

W ramach spotkania autorskiego, które odbyło się 1 grudnia w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy, swoje przemyślenia przedstawił uczestnikom wydarzenia prof. Kacper Pobłocki. Znany antropolog oraz społecznik miejski, którego niektóre prace otrzymały szerokie uznanie, skupił się na kwestii wolności dawnych społeczności, które nie posiadały takich instytucji jak wojsko, sądy, media, edukacja czy policja. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego podkreślił, że te społeczności były od nas bardziej suwerenne i niepodległe, nie będąc uformowane według określonego wzorca myślenia, jak to ma miejsce dzisiaj.

Jednak ta większa wolność miała swoją ciemną stronę – brutalną przemoc, która była jedynym dostępnym narzędziem sprawowania władzy nad tymi społecznościami. Profesor Pobłocki podkreślił drastyczny charakter tej przemocy, wynikający z braku innych sposobów kontroli i zasilenia.

Bydgoszczanin z urodzenia, prof. Pobłocki, wyraził swoje głębokie wzruszenie z powodu możliwości powrotu do miejsca, które przypomina mu czasy spędzone jako licealista i czytelnik. Wspomniał, że Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy była miejscem, gdzie spędził wiele godzin w młodości.

Warto dodać, że autor jest autorem wielu publikacji, a jego esej „Chamstwo”, który rzuca nowe światło na temat polskiej pańszczyzny, był jednym z finalistów prestiżowej Nagrody Literackiej Nike 2022. Spotkanie było doskonałą okazją do zapoznania się z jego najnowszymi pracami i poglądami na różne aspekty społeczne i historyczne.