Bydgoszcz stanie się nowym ośrodkiem edukacji stomatologicznej dzięki Collegium Medicum UMK

Od października tego roku, w Bydgoszczy zacznie funkcjonować nowa ścieżka edukacyjna – kierunek lekarsko-dentystyczny. To możliwe dzięki inicjatywie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia, które przewiduje uruchomienie tego programu. Będzie on prowadzony w Uniwersyteckim Centrum Stomatologicznym, gdzie planowane są także poradnie dla pacjentów w różnym wieku oraz nocne i świąteczne dyżury dentystyczne dla mieszkańców Bydgoszczy.

Choć Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika działa już od 40 lat, formując przyszłe pokolenia lekarzy, do tej pory nie oferowało kierunku lekarsko-dentystycznego. Wieloletnie starania o wprowadzenie edukacji stomatologicznej w Bydgoszczy były do tej pory nieskuteczne, ale sytuacja ma się zmienić – tak przynajmniej zapewniają reprezentanci uczelni.

– Niewątpliwie brakowało nam takiego kierunku studiów, który jest obecny jedynie na 10 tradycyjnych akademiach medycznych w kraju – mówi prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska, prorektor ds. Collegium Medicum. – Jesteśmy na dobrej drodze do tego, aby stać się jedenastą uczelnią, która wprowadzi kształcenie przyszłych dentystów. Stomatologia to bardzo istotny kierunek – powstaje dysproporcja między liczbą stomatologów a lekarzami innych specjalności – dodaje.

Przedstawiciele uczelni podkreślają, że realizacja tego projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia miejskich władz, które przekazały na potrzeby Centrum Stomatologicznego obiekt przy ulicy Przemysłowej 34. Budynek o dwóch kondygnacjach, wzniesiony w latach 70-tych XX wieku, pierwotnie służył jako obiekt administracyjny, a później był wykorzystywany przez studentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.