Gdzie rodzi się najlepiej w Bydgoszczy? Opinie kobiet o lokalnych szpitalach położniczych

Potrzeba wyboru idealnego miejsca do narodzin dziecka jest elementem, który mocno zaprząta głowy przyszłych mam w Bydgoszczy. Przy wyborze placówki medycznej, kobiety skupiają się na szeregu czynników takich jak realizacja założeń planu porodowego, swoboda i komfort podczas procesu rodzenia, możliwość utrzymania bliskiego kontaktu z dzieckiem od momentu jego narodzin czy profesjonalne wsparcie w opiece nad noworodkiem. Równie istotny jest stosunek personelu medycznego do pacjentek. W Bydgoszczy znajduje się placówka, która wybija się na tle innych pod względem tych parametrów.

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Warmińskiego w Bydgoszczy zasłużył na miano jednego z najlepszych oddziałów położniczych na podstawie rankingu sporządzonego przez Fundację „Rodzić po Ludzku”. Klasyfikacja ta powstała w wyniku analizy ankiet wypełnianych przez kobiety po porodzie.

Fundacja „Rodzić po Ludzku” od trzech dekad zbiera dane dotyczące warunków rodzenia w polskich placówkach medycznych. W oparciu o ankiety, które kobiety wypełniają po porodzie, organizacja sporządza listę szpitali położniczych i tych z oddziałami położniczymi, które cieszą się najlepszymi ocenami. Szpitalom przyglądają się pod kątem dziesięciu obszarów: realizacji planu porodu, swobody podczas rodzenia, kontaktu z dzieckiem po narodzinach, opieki po cesarskim cięciu, pomocy w pielęgnacji dziecka, wsparcia w karmieniu piersią, przestrzegania praw pacjenta, warunków panujących w szpitalu, postawy personelu oraz ogólnego zadowolenia z opieki.