Pochówek nienarodzonych dzieci na bydgoskim cmentarzu komunalnym

Na terenie bydgoskiego cmentarza miejskiego przy ulicy Wiślanej miało niedawno miejsce poruszające wydarzenie, które wstrząsnęło sercami wielu osób. Przeprowadzono tu bowiem pierwszy w bieżącym roku pochówek dzieci, które zmarły jeszcze przed urodzeniem. Dziecięca kwatera na tym nekropolii, znana jako Grób Dzieci Utraconych, stała się miejscem wiecznego spoczynku dla 50 urn zawierających prochy tych małych istot, które nigdy nie miały okazji zaistnieć na świecie.

Informacje o terminie pochówku pojawiły się już na początku roku na stronach internetowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz diecezji bydgoskiej. Wsparcie rodzin przeżywających ten niewyobrażalny ból jest niezbędne, a z tego właśnie powodu lokalny samorząd współpracujący z MOPS-em oraz firmą pogrzebową „Credo” Usługi Pogrzebowe podjęli troskę o to, aby zapewnić godne pożegnanie tych małych istot.

Wszystkie procedury pochówku zostały przestrzeżone z największą starannością. Każde nienarodzone dziecko otrzymało własną, indywidualną urnę. Marta Frankowska, pełniąca funkcję rzecznika prasowego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy, zaznacza, że szczególną uwagę przykładano do każdego najdrobniejszego detalu, aby wszystko przebiegło z należytym szacunkiem i godnością.