Bydgoszcz stawia na ekologiczną gospodarkę odpadami: powstanie nowoczesna biogazownia

Nowoczesna biogazownia, która będzie przetwarzać odpady na gaz, prąd i kompost, ma w najbliższym czasie powstać w Bydgoszczy. Inicjatywa, która stanowi ważny element dążenia miasta do zamkniętego systemu gospodarki odpadami, jest planowana na koszt około 126 milionów złotych – taką informację przekazał Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Projekt biogazowni realizowany będzie przez komunalną spółkę ProNatura. Głównym zadaniem obiektu będzie przetwarzanie odpadów roślinnych pochodzących z Bydgoszczy oraz okolicznych gmin należących do stowarzyszenia Metropolia Bydgoska. Prezydent Bydgoszczy podczas konferencji prasowej zaznaczył, że miasto planuje budowę systemu gospodarowania odpadami jako systemu zamkniętego.

Zanim postanowiono o budowie biogazowni, miasto już od kilku lat korzysta z elektrociepłowni zasilanej odpadami. Niedawno otwarta została także nowa sortownia odpadów. Teraz nadszedł czas na efektywne zagospodarowanie frakcji zielonej, co ma nastąpić przez biogazowanie. Dzięki temu procesowi miasto ma możliwość pozyskania gazu, energii oraz kompostu – wyjaśnia prezydent Rafał Bruski.

Prezydent Bruski podkreślił także, że na realizację projektu pozyskano środki zewnętrzne, w tym dotacje bezzwrotne. Cała inwestycja ma kosztować około 126 milionów złotych. W tym budżecie zapisano dotację z Funduszu Modernizacyjnego NFOŚiGW o wartości 59,8 miliona złotych, pożyczkę z NFOŚiGW na kwotę 63,1 miliona złotych oraz środki własne ProNatury wynoszące 3,3 miliona złotych. Zakończenie prac nad inwestycją przewidziane jest na koniec 2026 roku lub początek 2027 roku.