Trzydziesty Bydgoski Festiwal Operowy: historyczna kreacja między operą a baletem

Ponad dekadę temu, Opera Nova w Bydgoszczy zdecydowała się na odważny krok – po raz pierwszy w swojej historii wystawiła dzieło Donizettiego, Napój miłosny. Reżyserię tego wyjątkowego przedstawienia powierzono Krzysztofowi Nazarowi. Ta operowa adaptacja okazała się wielkim sukcesem i zdobyła prestiżową nagrodę im. Kiepury, za najlepszy spektakl muzyczny 2009 roku.

Za kilka dni, dokładnie 20 kwietnia, do repertuaru dołączy kolejna premiera – opera buffa Don Pasquale. Tym samym, zostanie ona inauguracją trzydziestej edycji Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Organizatorzy festiwalu mają nadzieję, że Don Pasquale spotka się z równie entuzjastycznym przyjęciem co Eliksir. Za reżyserię tego premierowego spektaklu odpowiedzialny jest Paweł Szkotak, który jest znany ze swojego oryginalnego podejścia do librett.

Na czele zespołu muzycznego stoi Piotr Wajrak, a przygotowanie chóru to zadanie dla Henryka Wierzchonia. Mariusz Napierała jest odpowiedzialny za imponującą scenografię, która obejmuje trzy plany na scenie obrotowej. Choreografię dla chóru przygotowała Iwona Runowska, a za oświetlenie odpowiada Maciej Igielski. Wszystkie te osoby mają doświadczenie w realizacji spektakli Opery Nova i są gwarancją wysokiej jakości produkcji.

Debiutuje również kostiumograf Sylwester Krupiński, którego kreacje już teraz wywołują zachwyt u solistów. To pierwszy raz, kiedy jego prace będą mogły być podziwiane na scenie Opery Nova.