Plac Wolności odzyskuje swój międzywojenny charakter dzięki rewitalizacji

Rozpoczęła się pierwsza faza odnawiania Placu Wolności, która rozpoczęła się od demontażu powierzchni parkingowych. Nie przewiduje się już tutaj miejsca do parkowania, ponieważ ten reprezentacyjny punkt w centrum miasta ma odzyskać swoje dawne oblicze.

Tydzień temu, teren budowy został przekazany firmie Strabag, która jest wykonawcą projektu. Po przejęciu placu rozpoczęto przygotowania do realizacji inwestycji. Wokół terenu budowy zostało postawione ogrodzenie, które ciągnie się od ulicy Gdańskiej, przez plac Wolności, koło kościoła aż po Galerię Miejską bwa. Główne wejście do kościoła pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła jest nadal dostępne, ale aby tam dotrzeć trzeba przejść od strony ulicy Gdańskiej, obok Galerii Miejskiej bwa.

Obecnie trwają prace związane z rozbieraniem nawierzchni parkingowej, która biegła wzdłuż placu Wolności. To kluczowe dla projektu zmiana – plac ma wrócić do swojego przedwojennego wyglądu, bez parkingu. Dzięki temu perspektywa ulicy Gdańskiej zostanie otwarta dla pieszych. W pobliżu kościoła, w innym miejscu niż do tej pory, planowane jest postawienie nowych pawilonów z kwiatami. Umowa na ich projekt i budowę, wartej 1,3 mln zł, została podpisana na początku bieżącego roku. Pawilony będą lekkie, trzy ściany będą przeszklone. Nawierzchnia placu, wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz na przedłużeniu ulicy Piotra Skargi, zostanie wyłożona płytami granitowymi ułożonymi w szachownicę. Ten etap ma zakończyć się w drugiej połowie tego roku. Następnie rozpoczyna się druga faza – rewitalizacja głębszej części placu, znajdującej się za kościołem.