Bydgoska Policja na ćwiczeniach – doskonalenie umiejętności pracy ze sprzętem specjalistycznym

Jedna z kompanii Nieetatowego Pododdziału Prewencji Policji (NPP), stacjonująca w komendzie miejskiej w Bydgoszczy, przeprowadziła wspólne ćwiczenia ze Strażą Ochrony Kolei. W praktycznym treningu wykorzystano pociąg, a miejsce ćwiczeń to rejon dworca Bydgoszcz Leśna oraz przystanek Bydgoszcz Bielawy. Głównym celem tego szkolenia było przywrócenie policjantom świadomości jak postępować w pododdziałach zwartych oraz rozwinięcie ich zdolności do obsługi specjalistycznego ekwipunku.

Nieetatowe Pododdziały Prewencji Policji służą przede wszystkim do utrzymania porządku publicznego podczas różnego rodzaju zgromadzeń czy demonstracji, ale także do zabezpieczenia marszów oraz imprez sportowych. Zajmują się również kontrolą bezpieczeństwa podczas podróży kibiców za pomocą różnych środków transportu publicznego. Mają szczególnie na celu zapobieganie zamieszkom. NPP to jednostki wyspecjalizowane w działaniach pododdziałów zwartych i obsłudze sprzętu specjalistycznego. Składają się z policjantów służących na co dzień w komisariatach, głównie w strukturze prewencji.

W dniu 7 maja, we wtorek, na terenie dworca Bydgoszcz Leśna i przystanku Bydgoszcz Bielawy policjanci z NPP przeprowadzili razem z funkcjonariuszami SOK kilkugodzinne ćwiczenia. Doskonalili formacje policyjne i współpracę w pododdziałach zwartych. Jak wyjaśnił mł. asp. Krzysztof Bratz z zespołu prasowego bydgoskiej policji: „Tym razem założeniem ćwiczeń była symulacja przejazdu kibiców oraz zatrzymanie składu pociągu w celu ich ewakuacji zarówno z poziomu gruntu, jak i peronu”.