Zgodnie z przypomnieniem ks. prałata Stanisława Kotowskiego, to biskup Jan Tyrawa, były Ordynariusz Bydgoski, był pierwszym inicjatorem utworzenia Muzeum Diecezji Bydgoskiej, które oficjalnie otwarto w środę. Dekret o powołaniu do życia tej instytucji muzealnej został podpisany własnoręcznie przez niego. W dokumencie tym zapisane są słowa: „Całe wieki wytworzyły dzieła sztuki sakralnej, które potrzebują nieustannej troski, nie tylko po to, by je zachować od zniszczenia, ale także należycie przechowywać i konserwować oraz eksponować następującym po sobie pokoleniom”. To właśnie te słowa stanowią sedno działalności tego muzeum – podkreślił ksiądz prałat Kotowski, który pełni funkcję dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Bydgoszczy.
Obecnie siedzibą muzeum jest mały budynek, który kiedyś pełnił funkcję przedszkola sióstr, biblioteki Instytutu Prymasowskiego czy siedziba Sądu Biskupiego. Właśnie w tym miejscu obiekt przeszedł gruntowny remont i został dostosowany do potrzeb muzeum. Warto zaznaczyć, że nie może on konkurować z innymi muzeami diecezji o dużo dłuższej historii. Jego skromność wynika m.in. z faktu, że dwudziestoletnie zasoby Diecezji Bydgoskiej są jeszcze niewielkie (największym bogactwem jest okoliczna Katedra Bydgoska), ale wśród prezentowanych eksponatów można odnaleźć prawdziwe „perełki”, które są unikalne na skalę całego kraju i mogą być wyjątkowe nawet na skalę kontynentu. W tym miejscu warto wspomnieć, że nie dotyczy to tzw. Skarbu Bydgoskiego, który na razie, ze względu na brak odpowiednich środków do jego ochrony, można oglądać w pobliskim Europejskim Centrum Pieniądza.
Muzeum Diecezji Bydgoskiej podzielone jest na trzy części – pierwsza z nich obejmuje wystawy dotyczące samej Katedry, eksponaty gromadzone do tej pory w skarbcu oraz artefakty zdobyte podczas niedawno przeprowadzonych prac remontowych i archeologicznych. Dodatkowo pierwsza część muzeum poświęcona jest również obchodom 20-lecia powstania Diecezji Bydgoskiej.