Stale rosnąca popularność pojazdów elektrycznych na ulicach Bydgoszczy

Ruch na drogach Bydgoszczy stopniowo ale konsekwentnie wypełnia się pojazdami na prąd. W przyszłości, zakup tych aut ma stać się bardziej atrakcyjny finansowo dzięki większym dopłatom. Pytanie brzmi jednak, czy w dalszej perspektywie, właściciele tych ekologicznych pojazdów będą mogli nadal cieszyć się darmowym parkowaniem w obrębie miasta.

Poziom zainteresowania samochodami elektrycznymi w Bydgoszczy dynamicznie wzrasta, pomimo tego, że obecnie ich udział w całościowej liczbie aut poruszających się po drogach tego miasta jest stosunkowo niewielki.

Jak informuje Małgorzata Witczak, dyrektor Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych bydgoskiego ratusza, na koniec 2023 roku na bydgoskich drogach zarejestrowanych było łącznie ponad 233 tysiące samochodów osobowych. Spośród tej liczby, do końca minionego roku, zarejestrowanych było jedynie 550 aut elektrycznych. Niemniej jednak, dynamika wzrosła, co potwierdza fakt rejestracji kolejnych 75 takich pojazdów już w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Samochody z silnikami spalinowymi są głównymi sprawcami wysokiego stężenia tlenku azotu w powietrzu, a co za tym idzie, przyczyniają się do powstawania efektu smogu, szczególnie w obszarach o dużym natężeniu ruchu, jakim są duże miasta. Dlatego właściciele pojazdów elektrycznych, oprócz oczywistych korzyści ekologicznych płynących z użytkowania ich aut, mogą cieszyć się również innym, nie mniej istotnym bonusem.