Niezapomniane przeszłość ulicy Fordońskiej

Obecnie na terenie przy Fordońskiej 30 w Bydgoszczy obserwujemy proces wyburzania dawnych obiektów należących do spółdzielni „Gryf”. Lokalne budynki, które od lat stały opuszczone, znikają z miejskiego pejzażu. Teren ten jest przygotowywany pod nowy projekt inwestycyjny – salon samochodowy marki Porsche, którego realizacja leży w rękach Grupy Lellek. Grupa ta jest dealerem, specjalizującym się w sprzedaży pojazdów produkowanych przez koncern Volkswagena. Pierwszy krok do realizacji tej inwestycji – złożenie wniosku o pozwolenie na budowę – został podjęty w sierpniu 2023 roku, a decyzja pozytywna została wydana już dwa miesiące później.

Przez ostatnie kilka dni teren przyszłego salonu samochodowego jest miejscem intensywnych prac rozbiórkowych. Rada Osiedla Bartodzieje niedawno przedstawiła szczegóły planowanej aranżacji terenu. Zlikwidowano już dawną myjnię samochodową, a teraz pora na resztę pozostałych po spółdzielni obiektów.

Warto jednak podkreślić, że według planów droga dojazdowa do salonu samochodowego ma być zlokalizowana na obszarze niegdyś zajmowanym przez cmentarz. Bydgoscy działacze społeczni, którzy zgłębili temat, przypominają, że teren nekropolii znajduje się w obrębie myjni, która funkcjonowała do niedawna. Stowarzyszenie Lapidaria zwraca uwagę – czy inwestor zdawał sobie sprawę z historycznej wartości obszaru? Wydaje się to mało prawdopodobne, szczególnie że znaki naziemne w postaci nagrobków po cmentarzu już nie istnieją, a dokumenty konserwatorskie zawierają błędne informacje o lokalizacji nekropolii.