Otwarcie World Canals Conference 2024 w Bydgoszczy na 250-lecie Kanału Bydgoskiego

Od 24 do 26 czerwca, entuzjaści żeglugi śródlądowej z całego świata spotkają się w Bydgoszczy, gdzie odbędzie się edycja World Canals Conference 2024. Jest to coroczne wydarzenie odbywające się w różnych zakątkach globu i cieszące się dużym zainteresowaniem miłośników żeglugi lądowej.

Z ogromną radością przyjmujemy fakt, że wydarzenie to przypada na szczególny dla nas rok. Obchodzimy bowiem 250-lecie Kanału Bydgoskiego – mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy, Łukasz Krupa. – Całość uroczystości rozpocznie się 7 czerwca konsultacjami społecznymi skierowanymi do mieszkańców, podczas których przedstawimy plany dotyczące zagospodarowania kanału.

Nie sposób przemilczeć, że jubileusz 250 lat Kanału Bydgoskiego stanowi niezwykle ważny moment, umieszczający ten kanał wśród najstarszych tego typu obiektów w tej części Europy – zauważa Tomasz Izajasz z Muzeum Kanału Bydgoskiego. – Mamy nadzieję, że uczestnicy konferencji nie tylko będą mieli okazję wysłuchać inspirujących prelekcji, ale również zobaczyć Bydgoszcz od jej najpiękniejszej strony – z perspektywy wody.

Dr Dawid Szatten z Wydziału Nauk Geograficznych UKW zapowiada, że podczas konferencji prelegenci przedstawią plany oparte na rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce. Będą też omawiać wyzwania ekologiczne oraz różnorodne koncepcje dotyczące rozwoju turystyki i rekreacji.