81 lat temu wybuchła II wojna światowa

Kilkuletni horror Polaków rozpoczął się 81 lat temu, 1 września 1939 roku. Wojna objęła nie tylko kraje wschodniej Europy, ale również Francję, Włochy, Wielką Brytanię, a następnie rozszerzyła się niemalże na cały świat. W tym roku w Bydgoszczy oddano hołd poległym, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość ojczyzny.

Bydgoszcz w hołdzie bohaterom

Uroczystości nie mogły być obchodzone tak hucznie jak zazwyczaj (z uwagi na obowiązujące obostrzenia epidemiologiczne), dlatego w tym roku głównie składano kwiaty oraz zapalano znicze. O godzinie 10:00 zastępca prezydenta miasta złożył kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy. Dwie godziny później sam prezydent, Rafał Bruski, zrobił to samo pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej.

W nocy z 31 sierpnia na 1 września przeprowadzono akcję Nocna Zmiana Miasta. Stało za nią Zrzeszenie Harcerskie Piąta.PL, które przyozdobiło tablice i pomniki upamiętniające wydarzenia i postaci związane z II wojną światową. Mieszkańcy miasta składali również hołd ofiarom masowych zbrodni wojennych z 1939 roku. Mordu dokonano na mieszkańcach Bydgoszczy w ramach niemieckich represji.

Ocalić od zapomnienia

Choć minęło już 81 lat od wybuchu wojny, Polacy nadal pamiętają o swoich przodkach. Nigdy nie zapomnimy tego, co się stało. Ogrom tragedii sięgnął milionów ofiar, nie tylko Polaków, ale również Żydów i mieszkańców innych części świata. Uroczyste obchody odbywały się również w wielu innych miastach Polski, a przede wszystkim w Wieluniu i na Westerplatte. To właśnie tam prezydent Andrzej Duda wygłosił dzisiaj swoje przemówienie.