Historia bydgoskiej ,,Łuczniczki”

Jest jednym z symboli Bydgoszczy, liczy sobie już ponad 100 lat, a przez to, że niegdyś siała zgorszenie wśród mieszkańców, została przeniesiona z placu Teatralnego do parku im. Jana Kochanowskiego.

Jaka jest historia ,,Łuczniczki”?

Mianem ,,Łuczniczki” określa się posąg przedstawiający urodziwą, wysportowaną kobietę, o idealnych proporcjach. Jest ona dziełem znamienitego artysty Ferdynanda Lepckego. Przedstawiana na wystawach w Berlinie i Hamburgu wprawiała w zachwyt i zdobywała uznanie. 110 lat temu mniejszą wersję rzeźby przedstawiono także na wystawie w Bydgoszczy. Tutaj również zachwyciła mieszkańców, dlatego miasto postanowiło nabyć kopię posągu ,,Łuczniczki”, ostatecznie za sprawą bogatego bankiera, udało się kupić oryginał. Co ciekawe, posąg wzbudzał tak pozytywne reakcje, że w latach 30. XX wieku, prezydent Poznania Cyryl Ratajski chciał odkupić pomnik dla stolicy Wielkopolski.

,,Łuczniczka” uznana za ,,gorszącą”

Postawiony w centrum miasta posąg został uznany za gorszący, a niektórzy mieszkańcy zaczęli prosić o jego usunięcie z Placu Teatralnego. Jednak udało się to dopiero wtedy, gdy władze uznały, że nie jest on odpowiednim towarzystwem dla pomnika Wdzięczności Bohaterom Armii Czerwonej. Mimo że i tak nie powstał on w tym miejscu, ,,Łuczniczkę” w 1960r. przeniesiono do parku im. Jana Kochanowskiego.