Ile wyniesie czternasta emerytura i kto ją otrzyma?

W tym roku wielu emerytów mogło skorzystać z tzw. trzynastej emerytury. W kolejnym rząd również ma wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku seniorów. Wielu z nich otrzyma dodatkowe świadczenie w postaci czternastej emerytury. Sprawdź, jaka to kwota oraz kto ją otrzyma.

Rząd zapowiedział, że w 2021 emeryci oraz renciści mogą liczyć na tzw. ,,czternastkę”, czyli czternastą emeryturę. Wiosną tego roku państwo wypłaciło seniorom tzw. ,,trzynastkę”. Była to kwota 1200 zł brutto, co daje 981 zł netto. Jednak tym razem świadczenie nie będzie wynosiło tyle samo dla wszystkich.

Kto otrzyma czternastą emeryturę?

Grono osób, którym przysługuje świadczenie jest podobne jak w przypadku ,,trzynastki”. Wtedy dostali ją m.in. emeryci i renciści ZUS i KRUS, emerytowani mundurowi, inwalidzi wojskowi oraz wojenni, a także osoby, które otrzymują emeryturę matczyną.  Okazuje się, że nie będzie trzeba specjalnie ubiegać się o otrzymanie świadczenia. Będzie ono wypłacane w taki sam sposób jak emerytura czy renta.

Do kogo trafi pełna kwota z ,,czternastki”?

Obecnie mówi się, że czternasta emerytura będzie wynosiła 1300 zł. Jednak będzie inaczej niż w przypadku poprzedniego świadczenia, ponieważ tym razem nie wszyscy otrzymają taką samą ilość pieniędzy. Świadczenie w pełnej kwocie mają otrzymać osoby, których świadczenie brutto nie jest większe niż 2900 zł. Jednak, jeśli otrzymywana kwota będzie większa niż 2900 zł, zostanie zastosowana zasada, w myśl której za każdą złotówkę ponad przysługuje jedna złotówka mniej. W takim przypadku, jeśli senior otrzymuje świadczenie, które wynosi 3200 zł, to jego ,,czternastka” będzie mniejsza o 300 zł. Szacuje się, że otrzyma ją około 9 mln osób, czyli prawie 94% emerytów i rencistów. Pełna kwota trafi aż do 7,9 mln osób.

Kiedy rząd wypłaci ,,czternastkę”?

Czternasta emerytura ma być wypłacona na koniec roku 2021. Koszt dla budżetu państwa to 10,6 mld zł. Świadczenie będzie sfinansowane z Funduszu Solidarnościowego, który z kolei pożyczy pieniądze od Funduszu Rezerwy Demograficznej. ,,Czternastka” to jedna z obietnic rządu PiS z minionej kampanii parlamentarnej oraz tegoroczna obietnica Prezydenta Andrzeja Dudy z jego kampanii prezydenckiej.