GIS ostrzega: Salmonella wykryta w jajkach

GIS wydał ostrzeżenie w związku z wykrytymi pałeczkami Salmonella Enteritidis w środowisku kur na jednej z ferm. W związku z czym, istnieje ryzyko, że zarażone są jaja. Nie należy konsumować ich na surowo, a numerów partii wydanych w komunikacie należy się pozbyć.

Po wykonaniu wymazów kur żyjących w fermie kur niosek, Główny Inspektorat Sanitarny wydał informacje o obecności bakterii Salmonella Enteritidis. Z tego powodu, wydano nakaz wycofania określonych partii jaj ze sprzedaży. Dlatego osoby, które już je nabyły, powinny jak najszybciej pozbyć się tych partii jaj. Producentem jaj jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe GALLUS Sp. z o.o. z Brodnicy. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Śremie nakazał wycofać ze sprzedaży określone partie jaj pochodzące z kurnika K-16.

W jaki sposób obchodzić się z jajami?

O tym w jaki sposób należy obchodzić się z jajami informuje Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego. Stosując się do opublikowanych wskazówek można uniknąć ewentualnego zakażenia pałeczkami Salmonelli. Kupując jaja należy sprawdzić, czy skorupki są całe, a jaja czyste. Należy trzymać je w lodówce, zgodnie z terminem przydatności. Warto unikać spożywania surowych jaj, szczególnie przez dzieci czy osoby starsze. W takiej formie ryzyko zakażenia jest większe.