Program Kolej+

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zainicjowała nowy program, którego celem jest uzupełnienie sieci kolejowej o kolejne połączenia komunikacyjne. Z założenia program Kolej+ kieruje się szczególne w kierunku tych miejscowości, które nie posiadają dobrych połączeń kolejowych z większymi miastami. Nabór do tegorocznej edycji rozpoczął się 26 maja.

Propozycje z regionu

Do projektu mogli zgłaszać się włodarze miast, którzy chcieli, aby ich miejscowości rozwijały się pod względem infrastruktury kolejowej. Do organizatora spłynęło aż 100 wniosków. Z województwa kujawsko-pomorskiego do projektu przesłano aż cztery propozycje.

Wśród nich znalazł się m.in. projekt przebiegu nowej linii komunikacyjnej Bydgoszcz Główna – Koronowo – Więcbork – Sępólno Krajeńskie – Chojnice – Kościerzyna. Druga propozycja to reaktywacja linii kolejowej nr 246 na odcinku Chełmno – Unisław Pomorski. Dwa kolejne projekty to rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Żnin -Bydgoszcz oraz na odcinku Żnin – Inowrocław.

Proces eliminacyjny

Wnioski nadesłane z całego kraju wymagają w sumie finansowania w wysokości około 25 miliardów złotych. Budżet projektu wynosi zaledwie jedną czwartą tej kwoty, dlatego tylko część projektów uzyska wsparcie organizatora. Już wkrótce dowiemy się, czy jakakolwiek propozycja z województwa kujawsko-pomorskiego wejdzie w życie. Teraz zgłoszenia z całego kraju trafią pod ocenę specjalnej komisji. W przypadku, kiedy zostaną zaakceptowane, lokalny samorząd będzie miał 12 miesięcy na stworzenie wstępnego studium projektu.