Startuje program ,,Czystość plus”

Ministerstwo Klimatu zainicjowało nowy program ,,Czystośc plus”. Ma on ułatwić samorządom lokalnym gospodarowanie odpadami oraz obniżyć koszty jakie ponosi za śmieci polski obywatel. Program zawiera pomysły takie jak większe kary za śmiecenie, czy też mniejsze opłaty za gospodarowanie śmieciami.

Program ,,Czystość plus”, który zaproponowało Ministerstwo Klimatu to inicjatywa, której celem jest ułatwienie samorządom gospodarowania odpadami. Najważniejsze punkty programu to zaostrzenie kar za pozostawianie śmieci, możliwość redukcji 5-frakcyjnego systemu segregacji do 3-frakcyjnego. Według rządu te rozwiązania mają ułatwić lokalnym władzom zarządzanie gospodarką odpadami oraz zmniejszyć koszty jej działania.

Zmiana sposobu segregacji

Wiceminister klimatu podkreśla, że nowe rozwiązania mają pomóc w walce z zanieczyszczaniem terenów miejskich. Mnóstwo emocji wzbudził pomysł redukcji sposobu segregacji odpadów z pięciu do trzech frakcji. Niektóre władze samorządowe są tym oburzone. Twierdzą, że nie po to uczyliśmy się segregować śmieci, żeby teraz przestać to robić. Zwracają uwagę, że należy skupić się na pomyśle, który pozwoli na lepsze zarządzanie plastikowymi odpadami, bo obecnie jest to najbardziej kosztowne.

Nie spełnimy unijnych norm

Wielu samorządowców zastanawia się także czy na nowych rozporządzeniach nie ucierpi spełnianie norm wyznaczonych przez Unię Europejską. A to z kolei oznaczałoby dla samorządów wysokie kary. Nowa dyrektywa UE zakłada, że do 2025 roku Polska powinna osiągnąć poziom 55% segregacji odpadów. Obecnie, przy pięciu frakcjach, jesteśmy na poziomie o 15% niższym, więc przy powrocie do trzech frakcji może okazać się to trudniejsze do wykonania.

Wyższe kary za zaśmiecanie

Ministerstwo Środowiska w nowym projekcie zaproponowało też inne zmiany. Jest to m.in. podwyższenie kar za pozostawianie śmieci nawet do 5 tys. zł, a za niebezpieczne odpady aż do 8 lat pozbawienia wolności. Resort proponuje wprowadzenie regulacji, która pozwoli na to, aby mieszkańcy byli rozliczani z opłaty śmieciowej indywidualnie, a nie tak jak jest teraz, czyli z odpowiedzialnością zbiorową. Zmiana ta będzie szczególnie widoczna w przypadku bloków.