Stary Fordon doczeka się rewitalizacji

Z pewnością mieszkańcy Starego Fordonu ucieszą się, że zakończono prace projektowe dla rynku. W ramach planowanych prac zostały uwzględnione również postulaty i rozwiązania przedstawione przez mieszkańców miasta. Co więcej, pozwolenie na budowę i rozpoczęcie planowane jest na połowę roku. Niemniej jednak już 19 marca, w piątek na plac budowy ma wejść wykonawca odpowiedzialny za rewitalizację uliczek i terenów łączących ul. Bydgoską z nadbrzeżem Wisły. Ta inwestycja wyniesie 32 mln złotych, z czego 7 mln złotych przeznaczone zostanie na fordoński rynek, a 25 mln na resztę inwestycji.

Co poza rynkiem?

Planowane prace mają trwać około 2 lat, co nie zmiana faktu, że w Starym Fordonie już w tym momencie trwa remont części kamienic. Oprócz tego planowane jest rychłe rozpoczęcie przebudowy dróg, a rynek stanie się wielkim placem budowy. Rynek zostanie wzbogacony o elementy zielone, a nawierzchnia składać się ma z kostki kamiennej. Co więcej, rynek Fordonu ma być wzbogacony o fontannę oraz szykowne oświetlenie. W trakcie prowadzonych prac spodziewać się można ograniczenie ruchu pojazdów. Warto wiedzieć, że sama nawierzchnia rynku zostanie uzupełniona o umieszczony w niej herb Fordonu, który aż do 1973 roku był przecież samodzielnym, autonomicznym miastem.

Etapy robót

Rozpoczęcie prac jest uzależnione przede wszystkim od tego, kiedy zostaną udzielone pozwolenia na budowę. Zgodnie z planami mają się one rozpocząć jeszcze przed rozpoczęciem okresu wakacyjnego. W ramach prac przewidzianych na okres dwóch lat wyszczególnia się podział na etapy. Celem jest zadbanie o to, aby nie było zablokowanego dojazdu na poszczególne posesje, a także zapewnienie drożnego przejazdu komunikacji miejskiej. Podczas prac znaleźć będzie można również tymczasowy parking ulokowany wzdłuż ul. Ordynackiej.

Rewitalizacja

Rewitalizacja terenu poza rynkiem, a dokładniej terenów pomiędzy ulicą Bydgoską a brzegiem Wisły, rozpoczęła się 19 marca. Za jej realizację odpowiada firma Strabag. W ramach planowanej rewitalizacji będzie wykonana m.in. przebudowa promenady, a także przebudowa ulicy Filomatów, Zakładowej, Nad Wisłą, Frycza Modrzewskiego, Rybaki oraz odcinek ul. Kapeluszników. W zamierzeniach znajduje się również zbudowanie skateparku, placu zabaw, ścianek wspinaczkowych oraz boiska przeznaczonego do gry w siatkówkę plażową.