Kradzieże rowerów wciąż na topie

Na początku lipca do okrutnego napadu doszło w Myślęcinku. Para rowerzystów została napadnięta i pobita, a ich rowery skradzione. Co skłoniło złodziei do tak brutalnej napaści? Wartość rowerów, które łącznie kosztowały około 20 000 złotych.

Czy rower ze złomowiska sprawi, że rowerzysta będzie czuł się bezpiecznie?

Z reguły rowery giną podczas postoju. Zdarzają się przypadki, że ktoś poszedł otworzyć piwnicę i zostawił rower tylko na 30 sekund. Tyle wystarczy, by pojazd zabrać i uciec. Popularne są także przypadki kradzieży rowerów spod sklepów. Nic dziwnego zatem, że producenci zapewniają bardzo zaawansowane zapinki do rowerów. Zwykłe przestały wystarczać.

Przypadek kradzieży roweru podczas jazdy to już zupełnie inna sprawa. Rowerzysta jest nie tylko narażony na stratę materialną, ale także na utratę zdrowia. Jak pokazuje historia rowerzystów z Myślęcinka, nawet jadąc w parze, nie możemy czuć się bezpieczni. Wprawne oko rozpozna wartościowy rower, a dla wielu pokusa jest silniejsza niż jakikolwiek szacunek dla drugiego człowieka.

Czy wobec tego jesteśmy skazani na to, by kupować najgorsze używane rowery, by nie stanowiły one pokusy dla złodziei? Cóż, takie rowery z kolei będą stanowiły pokusę dla złomiarzy. Wygląda na to, że nawet najgorszy rower trzeba zabezpieczać, bo kradzieże jednośladów nigdy nie wyjdą z mody.

Policja znalazła sprawców

Rowerzyści z Myślęcinka mieli mimo wszystko dużo szczęścia. Pobicie nie było na tyle silne, by pozostawić trwałe ślady. Dodatkowo policja szybko trafiła na trop złodziei, którymi okazali się dwaj młodzi mężczyźni w wieku około 20 lat. Dzięki szybkiej akcji policja dotarła do sprawców i odnalazła skradzione rowery. Podobno złapani mężczyźni byli już wcześniej karani za drobne kradzieże i rozboje. Drogie rowery wróciły do właścicieli, a złodzieje powędrowali za kratki.

Historia o dobrym zakończeniu zachęca do wiary, że takie zdarzenia to wyjątki. Niestety złodziei rowerów nie brakuje, dlatego apelujemy do rowerzystów o ostrożność. Być może warto nosić ze sobą gaz pieprzowy do obrony. Obowiązkowo należy również zainwestować w dobrą zapinkę do roweru, by sforsowanie jej skutecznie zniechęcało potencjalnych złodziei.