kuznica-imigranci

W okolicach Kuźnicy pojawia się coraz więcej uzbrojonych służb z Białorusi

W minioną sobotę Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało nagranie ukazujące, że w okolicach Kuźnicy zaczyna pojawiać się coraz więcej służb białoruskich. Jest to obszar, gdzie przebywa liczna grupa imigrantów. Nagranie przedstawia uzbrojone białoruskie służby, które podążają za swoim dowódcą, idąc wzdłuż ogrodzenia z drutu kolczastego.

Służby Straży Granicznej poinformowały, że obóz imigrantów niedaleko Kuźnicy został utworzony w zeszły poniedziałek. Całą grupę – około tysiąca imigrantów – już od prawie tygodnia nadzorują funkcjonariusze białoruscy. Natomiast po polskiej stronie pasa granicznego stacjonuje 4 tysiące funkcjonariuszy Straży Granicznej, 15 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego i 1,5 tysiąca policjantów.

Brytyjscy żołnierze lądują w Polsce

W ubiegły czwartek (11 listopada) na ziemiach polskich wylądowało 10 brytyjskich żołnierzy, których zadaniem jest udzielanie wsparcia polskim żołnierzom w pilnowaniu ogrodzenia na granicy. Żołnierze brytyjscy spędzą w Polsce kilka dni.

W 2021 roku Straż Graniczna udaremniła próby nielegalnego przejścia przez granicę polsko-białoruską prawie 33 tysiącom imigrantów. Najwięcej zanotowano w październiku – około 17,3 tysiąca. W województwach lubelskim i podlaskim wcielono w życie stan wyjątkowy na odcinku granicznym z Białorusią. Obowiązuje już od 2 września, obejmując 183 miejscowości. Stan wyjątkowy utrzyma się do grudnia 2021 roku.