wichura

Na Kujawach i Pomorzu szalała wichura. Ponad 600 interwencji straży pożarnej

W czwartek Kujawy i Pomorze nawiedziła potężna wichura, która wraz z opadami deszczu i burzami siała zniszczenie w całym regionie. Porywisty wiatr uszkodził trakcje tramwajowe, pozrywał dachy i powalił drzewa. Od rana strażacy wyjeżdżali do akcji ponad 600 razy, niosąc pomoc mieszkańcom, usuwając połamane konary i oczyszczając ulice ze zniszczonych elementów infrastruktury.

21 października region Kujaw i Pomorza nawiedziła silna wichura, której porywisty wiatr dochodził nawet do 80 km/h. Niekorzystne warunki pogodowe spowodowały wiele zniszczeń, blokując drogi konarami połamanych drzew i ograbiając mieszkańców z energii elektrycznej. W Bydgoszczy wiatr uszkodził trakcje tramwajowe, a w Toruniu strażacy walczyli z zerwanym dachem domu, który zwisał nad głowami przechodniów.

Strażacy interweniowali ponad 600 razy

Rzecznik prasowy Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy asp. Jacek Rosiński poinformował, że tego dnia na strażaków czekało wiele wyzwań. Około godziny 12:00 na parkingu przy ul. Powstańców Wielkopolskich złamała się ogromna gałąź, która uszkodziła kilka samochodów. A niecałe pół godziny później strażaków wezwano na pętlę przy ul. Chodkiewicza, gdzie połamane drzewa uszkodziły trakcje, opóźniając kursy tramwajów.

Z kolei rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu Przemysław Baniecki poinformował, że o godzinie 12:00 przy ul. Legionów w Toruniu straż pożarna zabezpieczała obluzowany dach budynku, którego blaszane pokrycie stwarzało niebezpieczeństwo dla przechodniów. Porywisty wicher uszkodził też trakcję tramwajową, zablokował ulice powalonymi drzewami i uszkodził kilka pojazdów.

Silny wiatr przewrócił ciężarówkę z naczepą

W gminie Skrwilno wiatr zerwał dach budynku. Między Mroczną a Nakłem na drodze wojewódzkiej przewrócił się pojazd ciężarowy z naczepą. W Inowrocławiu strażacy usuwali konary drzew z miejskich chodników. A w Giżewie i Słońsku straż pożarna wycinała gałęzie, które niebezpiecznie pochylały się nad drogami i liniami wysokiego napięcia.

W powiecie sępoleńskim strażacy usuwali konary połamanych drzew, w tym również jedno drzewo, które na terenie liceum w Sępólnie wichura wyrwała razem z korzeniami. Natomiast w Nowym Dworze zawalone drzewa zablokowały drogę krajową nr 25.

Wichura spowodowała wiele zniszczeń, pozostawiając wielu mieszkańców bez prądu i skutecznie ograniczając ruch drogowy w różnych częściach kraju. Kilka osób zostało rannych i przewiezionych do szpitala. Cztery osoby poniosły obrażenia śmiertelne.