Szorstkie włosy – jak temu zaradzić?

Bujne i gęste włosy to marzenie wielu z nas. Niestety bez właściwej pielęgnacji wygląd naszych włosów może być daleki od oczekiwanego – matowe, suche czy szorstkie włosy to tylko jedne z przykładów. Dzisiaj nieco szerzej przyjrzymy się tej ostatniej przypadłości: dlaczego włosy stają się szorstkie? Jakie kosmetyki do włosów będą przydatne w tej sytuacji i dlaczego musi się w ich gronie znaleźć szampon nawilżający?

Szorstkie włosy a kosmetyki do włosów

Zanim przejdziemy do tego, jakie kosmetyki do włosów będą najlepsze w sytuacji, kiedy nasze włosy stają się zbyt szorstkie, przyjrzyjmy się temu, dlaczego tak się dzieje. Przyjęło się, że szorstkie włosy to domena tych z nas, które często używają akcesoriów do stylizacji. Lokówki, prostownice czy suszarki rzeczywiście mają negatywny wpływ na włosy, zwłaszcza w sytuacji, kiedy będą nadużywane, jednak nie tylko one mogą sprawić, że włosy staną się szorstkie i sztywne.

Najczęstszym winowajcą szorstkich włosów są otwarte łuski włosowe. Jeśli spojrzałybyśmy na nasze włosy pod dużym zbliżeniem, to okazałoby się, że są one otoczone malutkimi płytkami. To są właśnie łuski włosowe, czyli ich naturalna ochrona, która wpływa na ich nawilżenie i ogólny stan.

Jeśli łuski nie będą przylegały do trzonu włosa zbyt ściśle, to taka sytuacja doprowadzi do wydostawania się z nich substancji odżywczych. Za taki stan rzeczy mogą być odpowiedzialne niewłaściwe kosmetyki do włosów, zła dieta, stres czy właśnie narzędzia do stylizacji na gorąco. Chociaż łuski włosowe są niewielkie, to ich otwarcie będzie wyraźnie wyczuwalne w dotyku i sprawi, że po przesunięciu ręką po włosach będziemy odczuwały nieprzyjemny, szorstki efekt.

Kosmetyki do włosów – szampon nawilżający

Jednym z kosmetyków do włosów, który może się okazać niezwykle pomocny w przypadku szorstkich włosów, będzie odpowiedni szampon nawilżający. Jego użycie ma za zadanie dostarczenie włosom utraconych substancji odżywczych i nawilżających.

Dodatkowo naturalne oleje, jakie znajdziemy w szamponie nawilżającym, są w stanie zadziałać okluzyjnie, czyli wytworzyć na naszych włosach barierę ochronną. Dzięki temu z włosów nie wydostanie się wystarczająco dużo substancji odżywczych – zatrzyma je cienka warstwa olejku.

Szorstkie włosy a rutyna pielęgnacyjna

Musimy mieć świadomość, że nawet najlepsze kosmetyki do włosów niewiele nam pomogą, jeśli nie zachowamy odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej. Co to oznacza? Zdecydowanie wszystkie posiadaczki szorstkich włosów powinny rozważyć zrezygnowanie ze stylizacji na gorąco lub przynajmniej ograniczyć jej częstotliwość. Dzięki temu będą mogły mieć pewność, że łuski włosowe nie będą się nadmiernie otwierały.

Warto zwrócić uwagę także na unikanie nieprzychylnych włosom czynników środowiskowych. Takie zjawiska jak promieniowanie UV, upał czy zanieczyszczenia w powietrzu również nie są dobre dla naszych włosów. Zdecydowanie warto ich unikać, oczywiście wtedy, kiedy jest to możliwe. W innych przypadkach warto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach włosów. Mogą to być kosmetyki z filtrem słonecznym lub bardziej klasyczne rozwiązanie w postaci kapeluszy czy chust.