Kiedy stosować podkłady jednorazowe?

Podkłady jednorazowe to chłonne wyroby jednorazowego użytku, które umożliwiają zapewnienie pacjentom placówek medycznych i opiekuńczych wysokiego poziomu higieny. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które zdecydowanie ułatwia pracę medyków – po zakończonej wizycie czy zabiegu wystarczy zwinąć podkład, wyrzucić go, a na jego miejsce położyć nowy, czysty wyrób. A kiedy należy stosować podkłady jednorazowe? Najważniejsze informacje przedstawiamy w tym wpisie!

Podkłady jednorazowe w placówkach medycznych

Podkłady jednorazowe bardzo często wykorzystuje się w placówkach medycznych. Ich użycie jest konieczne, ponieważ w szpitalach i przychodniach codziennie na wizytach pojawia się sporo osób z odmiennymi dolegliwościami. Wiele z towarzyszących im chorób może być zaraźliwe, więc w gabinetach niezbędne jest zapewnienie sterylnych warunków – i właśnie to umożliwiają jednorazowe podkłady. To produkty, które są przyjemne w dotyku, zapewniają duży komfort oraz higienę pacjentom, chroniąc ich przed wilgocią, kurzem, jak i różnego rodzaju wydzielinami. Co istotne, podkłady zapewniają bezpieczeństwo zarówno osobom przychodzące do gabinetu lekarskiego na wizytę, jak i samemu sprzętowi medycznemu oraz łóżku.

To rozwiązanie, które cieszy się niemałą popularnością, gdyż jest niezwykle wygodne – po zakończeniu wizyty jednego pacjenta wystarczy wyrzucić zużyty podkład i zastąpić go nowym. Kolejna zaleta wynika z faktu, że nie występuje tutaj konieczność robienia prania – wiąże się to z mniejszymi kosztami, jak i niwelacją ryzyka, że podkład niedokładnie się uprał.

Aby zapewnić pacjentom odpowiedni komfort oraz higienę podczas wizyt, konieczne jest wyposażenie placówki medycznej w podkłady jednorazowe najwyższej jakości. Niezbędne są produkty o doskonałej chłonności, które sprawdzą się wszędzie, gdzie potrzebna jest izolacja człowieka od powierzchni siedzących czy leżących – kliknij, aby sprawdzić podkłady wysokiej jakości.

Podkłady jednorazowe – kiedy jeszcze są stosowane?

Podkłady jednorazowe znajdują swe zastosowanie nie tylko w gabinetach lekarskich – osoby z innych branż doceniają ich zalety, wykorzystując je podczas swych prac. Takie produkty używane są w przychodniach stomatologicznych, ośrodkach rehabilitacyjnych, jak i gabinetach medycyny estetycznej. Sprawdzają się one także podczas opieki nad osobami starszymi czy z niepełnosprawnościami. Dodatkowo, podkłady wykorzystywane są również w salonach kosmetycznych oraz masażu, jak i salonach tatuażu. Zaopatrują się w nie również młode mamy, gdyż to produkty wręcz niezbędne w trakcie opieki nad niemowlakami. Podkłady jednorazowe przydają się także w przychodniach weterynaryjnych. 

Rodzaje podkładów jednorazowych

Jeśli chodzi o rodzaje podkładów jednorazowych, to możemy je podzielić na te włókninowe i podfoliowane. Te pierwsze są produkowane z niezwykle przyjaznego dla ludzkiej skóry materiału – pozwalają jej oddychać, jak i nie wywołują podrażnień. Jeśli pacjent zmaga się ze skórą bardzo wrażliwą, skłonną do podrażnień czy alergii, warto zdecydować się na ten rodzaj podkładu.

Podkłady celulozowe są przyjemne w dotyku i bardzo miękkie, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania. Dodatkowo, uniemożliwiają rozprzestrzenianie się drobnoustrojów, chroniąc zarówno pacjentów, jak i sprzęt medyczny. Ponadto, są one nieprzemakalne – dzięki temu chronią fotel przez płynami i zniszczeniem. Dużą zaletą włókninowych podkładów jednorazowych jest ich atrakcyjność cenowa. To rozwiązanie niedrogie, które nie generuje dodatkowych kosztów z powodu konieczności prania.

Podkłady dostępne są w różnych rozmiarach. Warto zwrócić na to szczególną uwagę i dopasować ich szerokość oraz długość do indywidualnych potrzeb. Należy pamiętać, że to, ile powierzchni jest przykryte przez podkład wpływa na jego skuteczność.

Jeśli chodzi podkłady jednorazowe podfoliowane, to są one wytwarzane ze specjalnej bibuły. Zapewnia ona komfort użytku, a ponadto jest bardzo chłonna oraz wytrzymała. Właśnie dlatego produkt ten jest szeroko wykorzystywany podczas operacji i innych zabiegów medycznych. Takie podkłady znajdują zastosowanie w szpitalach oraz klinikach weterynaryjnych.