Wyjątkowe miejscowości na Kujawach – Lubraniec

Lubraniec to ciekawe miasto leżące na terenie Pojezierza Kujawskiego, które może się pochwalić ciekawa historią oraz interesującymi zabytkami. Na co warto zwrócić uwagę w czasie wycieczki po jego terenie?

Z kart historii – Lubraniec i jego dzieje

Lubraniec może się pochwalić historią sięgającą XIV wieku. Wiadomo, że w okresie tym należał on do rodu Godziembów. Prawa miejskie miejscowość ta otrzymała w początkach XVI wieku, dzięki staraniom biskupa pomorskiego, Jana Lubrańskiego. Do dziś miasto to ma wiele uroku i jest często opisywane przez regionalne portale turystyczne jak np. https://www.ekujawy.pl/. Panująca tu atmosfera sprawia, że każdy z nas może tu spędzić czas w przyjemny sposób. Co warto zobaczyć w czasie spaceru po tym mieście?

Lubraniec i jego zabytki

Lubraniec może się pochwalić ciekawym układem urbanistycznym oraz barokową synagogą, w której mieści się obecnie ośrodek kultury. Cennym zabytkiem architektury sakralnej jest też kościół parafialny Matki Boskiej Szkaplerznej, pochodzący z początków XX wieku. Przy jego budowie wykorzystano zachowane mury starszego, XV-wiecznego kościoła. Z pewnością warto zajrzeć do wnętrza tej świątyni, która może się pochwalić pięknymi, secesyjnymi witrażami oraz polichromią, wykonaną w latach 30-tych XX wieku. ciekawie prezentują się też kościele przybudówki, w których urządzone zostało niewielkie muzeum parafialne. Innym zabytkiem, któremu w czasie wycieczki po Lubrańcu warto poświęcić swój czas, jest pałac z XIX wieku. Powstał on najprawdopodobniej w miejscu, w którym dawniej mieścił się obronny dwór Lubrańskich.

Lubraniec to ciekawa miejscowość, której z pewnością warto przyjrzeć się uważniej. Nie brak tu przecież atrakcji, dzięki którym każdy z nas będzie mógł tu spędzić czas w przyjemny i pożyteczny sposób.