Bydgoska Pesa z wielkim zamówieniem

CargoUnit oraz bydgoska Pesa podpisały umowę o dostarczeniu trzydziestu lokomotyw elektrycznych z silnikiem dojazdowym typu Gama Marathon. To wielkie przedsięwzięcie dla firmy, a jednocześnie ogromne wyróżnienie.  

Umowę podpisali prezesi obu firm – Łukasz Boroń z CargoUnit i Krzysztof Zdziarski z Pesy. Według umowy, do CargoUnit mają trafić nowoczesne lokomotywy wyprodukowane przez bydgoską firmę Pesa. Na początek CargoUnit otrzyma dziesięć pierwszych pojazdów, z opcją dostawy kolejnych dwudziestu. 

Boroń informuje, że firma wybrała lokomotywy z modułem dojazdowym z Pesa, ponieważ idealnie wpisują się w potrzeby ich klientów. Jedna lokomotywa, którą można prowadzić składy w trakcji elektrycznej, a później przy użyciu tej samej lokomotywy wykonywać prace manewrowe w portach czy terminalach, to rozwiązanie nie tylko redukujące koszty, ale także pozwalające oszczędzić czas i zwiększyć efektywność przewozów.

Lokomotywy, którą dostarczy Pesa to model typu Gama Marathon 111Ed30 – lokomotywa elektryczna z modułem dojazdowym. Pojazdy te są napędzane dodatkowym, nowoczesnym i ekologicznym silnikiem, jaki jest agregat prądotwórczy. Umożliwia to poruszanie się lokomotywy na odcinkach pozbawionych sieci trakcyjnej. Ten użytkowany i doceniany przez przewoźników dodatkowy napęd przeznaczony jest głównie do prac manewrowych oraz umożliwia prowadzenie składu towarowego o masie 3200 ton na wzniesieniu sięgającym nawet 7 promili. Jest także przydatny w sytuacjach awaryjnych, pozwalając doprowadzić pociąg do celu pomimo nagłego zaniku napięcia w sieci.

Pojazdy Gama Marathon trafią do CargoUnit już w przyszłym roku. Pierwsze dziesięć już w lutym przyszłego roku, natomiast reszta powinna być dostarczona do końca grudnia 2023 roku.