Dziś mija kolejna rocznica śmierci Mariana Rejewskiego

Dzisiaj 13 lutego mieszkańcy naszego miasta obchodzą 43. rocznicę śmierci Mariana Rejewskiego. Marcin Rajewski odszedł 13 lutego 1980 roku. W Bydgoszczy znajduje się pomnik tej wybitnej postaci. Pomnik Marcina Rajewskiego siedzącego na ławeczce znajduje się na zbiegu ulicy Gdańskiej i Śniadeckich. Z okazji rocznicy Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski wykonał symboliczny gest i złożył kwiaty przy pomniku.

Kwiaty zostały również złożone w innych miejscach, z którymi związany był Marcin Rajewski. Kwiaty położono pod tablicą znajdującą się na budynku przy ulicy Wileńskiej 6 – to tutaj wybitny mieszkaniec Bydgoszczy urodził się i wychowywał, pod tablicą na Dworcu PKP oraz pod tablicą na budynku Muzeum Wojsk Lądowych przy ul. Czerkaskiej.

Marcin Rajewski był wybitnym matematykiem. Ukończył Uniwersytet Poznański na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym. Pracował w Sztabie Głównym Wojska Polskiego, gdzie zasłynął z rozwiązania szyfru Enigmy. W Bydgoszczy pracował w różnych przedsiębiorstwach.