Fotowoltaika dla firm — sposób na oszczędności?

Odnawialne źródła energii z roku na rok są coraz bardziej popularne. W ostatnich latach to instalacje fotowoltaiczne szczególne stały się popularne w naszym kraju. Nie jest to dzieło przypadku, ponieważ istnieje wiele programów zachęcających klientów indywidualnych do zainstalowania paneli fotowoltaicznych. Wieli przedsiębiorców, zaczęło sobie również zadawać pytanie, czy taka instalacja może przynieść wymierne korzyści dla firm. Jak się okazuje, istnieje wiele powodów, dla których warto zainstalować fotowoltaikę w swoim przedsiębiorstwie. 

Niższe ceny prądu

W ostatnich dwóch latach opłaty za energię elektryczną znacząco poszły w górę. Z tego powodu wiele przedsiębiorstw musiało się pogodzić z wyższymi rachunkami za prąd. W wielu przypadkach musiano pójść na kompromisy, aby móc normalnie funkcjonować. Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić na rachunkach za energię. Panele fotowoltaiczne produkują najwięcej energii w godzinach, gdy wiele firm aktywnie funkcjonuje, dlatego wytwarzana energia może być od razu wykorzystania do zaspokojenia aktualnych potrzeb. Dzięki temu koszty zakupu energii znacznie spadają, a inwestycja w panele szybko się zwraca. 

Pozytywny wizerunek firmy 

Fotowoltaika dla firm to bardzo dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą zadbać o dobry wizerunek firmy. Ekologia jest teraz bardzo modna, dlatego firma posiadająca na swoim dachu panele fotowoltaiczne, może śmiało się chwalić tym, że działa ona na rzecz środowiska. Podążanie za światowymi trendami z pewnością przełoży się na to, że klienci będą mieć nieco bardziej pozytywny obraz danego przedsiębiorstwa. Fotowoltaika oddziałuje wiec na prestiż firmy oraz na jej renomę. Lepszy wizerunek to również większe przychody, dlatego warto myśleć tych aspektach przy podejmowaniu decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych. 

Czy fotowoltaika dla firm się w ogóle opłaca?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne obecnie jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Ceny takich instalacji znacząco spadły w ostatnich latach, natomiast ceny energii cały czas idą w górę. Oznacza to w praktyce, z kilkanaście tysięcy, które trzeba wydać na taką instalację, zwróci się bardzo szybko, ponieważ będziemy mniej płacić za energię elektryczną, która jest wykorzystywana przy funkcjonowaniu firmy. Obecnie jest naprawdę dobry moment na inwestowanie w ten rodzaj energii elektrycznej. 

Dotacje na instalacje fotowoltaiczne

Przedsiębiorcy, którzy chcą zainstalować fotowoltaikę dla swojej firmy, nie muszą wykładać wszystkich pieniędzy z własnej kieszeni. Cały czas dostępne są różne programy dofinansowania przeznaczone dla firm.  Przykładem takiego programu jest „Energia Plus” z którego mogą skorzystać firmy, których roczne zużycie energii elektrycznej przekracza 2 GWh. Dzięki tego typu programom można uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet 50 tysięcy złotych. Jest więc to naprawdę duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Nie wiadomo jak długo tak naprawdę dostępne będą tego typu programy, dlatego dobrze jest już teraz zdecydować się na fotowoltaikę dla firm.