Historia rodzinnego ogrodu na ulicy Koralowej w Bydgoszczy

Przedstawiamy historię jednego z ogrodów zgłoszonych do konkursu „Bydgoszcz w kwiatach i zieleni”, organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Tym razem przyjrzymy się ogrodowi zlokalizowanemu przy ulicy Koralowej, na osiedlu Łuczniczka. Ten niezwykły ogród ma swoje korzenie jeszcze w latach 60-tych XX wieku, kiedy to powstawało wspomniane osiedle. Wówczas jednym z jego twórców był dziadek Bartosza Nabrdalika.

Po śmierci dziadków, dom oraz ogród przeszły na własność rodziców pana Bartosza, którzy odziedziczyli również obowiązek dbania o zieleń. W tamtych czasach ogród pełnił głównie funkcję użytkową – można było znaleźć tu takie drzewa jak jabłoń i wiśnia, które dostarczały owoców niezbędnych do przygotowywania przetworów.

Bartosz Nabrdalik wspomina, że jego babcia opowiadała mu o trudnych początkach tego miejsca. Przed przekształceniem terenu na działkę ogrodową, ziemia była jałowa i nieużytki ciągnęły się aż do ulicy Spokojnej. Dziadek Bartosza, chcąc oswoić tę przestrzeń, nieustannie dbał o lepszą jakość gleby, stosując regularne nawożenie.

Mniej więcej 15 lat temu pan Bartosz wraz z rodzicami postanowili, że nadszedł czas na zmiany. Podjęli decyzję o nadaniu ogrodowi bardziej miejskiego charakteru. Wtedy właśnie przystąpili do prac związanych z sadzeniem nowych drzew oraz kwiatów. Z dawnego układu ogrodu do dzisiaj przetrwał tylko jeden orzech, który wciąż obficie owocuje.