Papież Benedykt XVI przekazał cenne przedmioty do Bydgoszczy: unikatowe buty i stułę

W związku z ostatnią wolą zmarłego papieża, Centrum Studiów Ratzingera w Bydgoszczy otrzymało wiele cennych przedmiotów należących do niego. Wśród nich znajdują się wyjątkowe czerwone buty, których istnieją tylko dwie pary na świecie, oraz niezwykle rzadka stuła, będąca jedynym takim egzemplarzem. Ponadto do Bydgoszczy trafiło jeszcze kilka innych osobistych pamiątek papieża. Obecnie planowane jest stworzenie muzeum dla zgromadzonych eksponatów.

Spadek po Benedykcie XVI, obejmujący przedmioty używane przez niego w czasie sprawowania funkcji papieskich, został przekazany do Centrum Studiów Ratzingera w Bydgoszczy zgodnie z jego życzeniem wyrażonym w testamencie.

Od jesieni zapewne będzie można podziwiać takie eksponaty jak stuła z herbem papieskim, ornat, mitra (czyli wysokie nakrycie głowy używane podczas liturgii), wspomniane już charakterystyczne czerwone buty, palka (materiał służący do przykrywania kielicha podczas mszy) oraz bielizna kielichowa. Jednakże aktualnie muzeum przy katedrze bydgoskiej, gdzie miałyby znaleźć się prezentowane przedmioty, nie jest jeszcze gotowe. Istnieje jednak nadzieja, że wszystko zostanie zorganizowane na czas przed nadejściem jesieni.