Święto Wolnych Książek i 20-lecie Fundacji Bookcrossing Polska

Wolne książki, które pragną być czytane zamiast gromadzić kurz na półkach, są przekazywane bezpłatnie lub wymieniane na inne dzieła między czytelnikami. W Bydgoszczy, podczas Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek na Wyspie Młyńskiej, odbywały się coroczne spotkania z udziałem znanych dziennikarzy, samorządowców oraz artystów, którzy przywoływali fragmenty swoich ulubionych pozycji literackich.

Jolanta Niwińska, przedstawicielka Fundacji Bookcrossing Polska, z entuzjazmem wyraża swoje przemyślenia na temat tej niezwykłej idei: „Uważam, że to wspaniałe, jak jedna wspólna myśl potrafi połączyć osoby, które się nie znały wcześniej. Ideą tą jest właśnie uwolnienie książek. Bydgoszcz była miejscem narodzin tej inicjatywy w Polsce. Dwadzieścia lat temu zaczęliśmy bardzo skromnie – wyszliśmy z naszymi książkami na ulice miasta. Bydgoszczanie przyjęli nas ciepło i życzliwie, co dało początek całemu ruchowi.”

Akcja Bookcrossingu trwa nieprzerwanie do dziś, a tegoroczne wydarzenie na Wyspie Młyńskiej świętowało również 20-lecie powstania Fundacji w naszym kraju. Fundacja ma na celu zainspirować czytelników do dzielenia się z innymi swoimi książkami, promując tym samym ideę wolnych książek oraz szeroko pojętą kulturę czytelniczą.