Komenda Wojewódzka Policji: Nasi funkcjonariusze uratowali tonących w Chorwacji

Dwa polskie służby mundurowe pełniące obowiązki w ramach międzynarodowych patroli na terytorium Chorwacji przyczyniły się do ocalenia dwóch osób zagrażanych przez morze Adriatyckie. Zdarzenie miało miejsce, kiedy podkomisarz Marcin Czyż z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i młodszy aspirant Piotr Filar z Komisariatu Policji w Rabce Zdroju pełnili swoje obowiązki w Chorwacji.

Podczas działań realizowanych w ramach projektu „Bezpieczny sezon wakacyjny”, dwaj policjanci z Polski mieli okazję pracować na terenie obszaru działania Komisariatu Policji w Makarskiej (Policyjny Okręg Administracyjny Splitsko-Dalmatinska). W dniu 18 lipca 2023 r., przed podjęciem planowanej służby, decydowali się na relaksujący spacer po miejscowej promenadzie prowadzącej wzdłuż wybrzeża Adriatyku.

Sytuacja nabrała dramaturgii, kiedy nagle zostali zaalarmowani krzykami dobiegającymi z morza. Zauważyli dwie osoby będące na odległość około stu metrów od linii brzegowej, które znalazły się w niebezpieczeństwie utonięcia. O tej porze plaża nie była jeszcze strzeżona. Na pomoc wołała młoda kobieta, desperacko wymachując rękoma, a jej towarzysz wielokrotnie zanurzał się pod powierzchnię wody.