Konkurs na Rowerową Stolicę Polski 2021: Bydgoszcz w Top 10

W konkursie na tytuł Rowerowej Stolicy Polski w roku bieżącym rywalizowały ze sobą 62 miasta z prezydenckim statutem i 90 gmin. W Bydgoszczy, która również uczestniczyła w tym wydarzeniu, organizowano regularne rajdy rowerowe prowadzące do sąsiednich gmin w każdą sobotę czerwca.

30 czerwca, piątkowy wieczór, upłynął pod znakiem nocnego przejazdu przez Bydgoszcz. Trasa rajdu rozpoczęła się na Starym Rynku, skąd uczestnicy udali się w kierunku Wzgórza Wolności, następnie przejechali przez dzielnice Wyżyny, Kapuściska, Łęgnowo i Siernieczek. Kolejnym etapem były Brdyujście i Fordon, a następnie osiedle Eskulapa. Rajd zakończył się w Myślęcinku.

W wynikach tegorocznego wydarzenia Rowerowa Stolica Polski, Bydgoszcz znalazła się na 10. pozycji. Łączna liczba kilometrów pokonana na rowerach w tej metropolii wyniosła 2,2 mln km. Co ciekawe, w rankingu przejechanych dystansów między metropoliami to właśnie Bydgoszcz zajęła pierwsze miejsce z wynikiem 1,6 mln km. Bezpośrednio za nią uplasowały się Białe Błota z wynikiem 139 tys. km oraz Osielsko które osiągnęło dystans 112 tys. km.

Z kolei podium ogólnopolskiego rankingu zdobyły inne miasta. Pierwsze miejsce przypadło Białej Podlaskiej, drugie Puławom, a trzecie Gnieznu.