Pierwszy Festiwal Wisły w Bydgoszczy: Miasto dwóch rzek świętuje kulturę flisacką

Bydgoszcz, znana również jako miasto dwóch rzek – Brdy i Wisły, szykuje się do organizacji pierwszego w historii Festiwalu Wisły. Od dnia 18 do 19 sierpnia, liczne uroczystości odbędą się zarówno w centrum miasta nad Brdą, jak i na odnowionym nabrzeżu wiślanym w Starym Fordonie.

Festiwal, którego siódma edycja po raz pierwszy zagości w Bydgoszczy, ma zamiar uwieńczyć swoją trasę właśnie tutaj. W sobotę, 12 sierpnia, armada tradycyjnych, drewnianych łodzi flisackich wypłynie we Włocławku. Po dwóch dniach pojawią się one w Toruniu. Następnie, 18 i 19 sierpnia, festiwal zagości na brzegach Wisły w Starym Fordonie oraz nad Brdą, w sercu Bydgoszczy.

Kulminacyjny punkt tego wydarzenia poświęconego największej polskiej rzece nastąpi na nowo wybudowanym nabrzeżu wiślanym w Starym Fordonie, a także na odnowionym rynku i okolicznych uliczkach. Co więcej, Festiwal Wisły dotrze również do samych wnętrzności Bydgoszczy – na nabrzeże Gabriela Narutowicza naprzeciw Wyspy Młyńskiej. Tutaj to, już w piątek 18 sierpnia o godzinie 14, zostanie zaprezentowane widowisko plenerowe pod tytułem „Flis” ku czci wpisania tradycji flisackich na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Te historyczne obyczaje są nierozerwalnie związane z historią bydgoskich rzek – zarówno Brdy jak i Wisły.